PAP/Adam Warżawa

„Piątka plus” – nowe zapowiedzi PiS po konwencji regionalnej w Gdańsku

„Piątka PiS” poszerzona do „Piątki plus” – nowy element to wolność, którą partia rządząca ma zagwarantować w internecie w kontekście przegłosowanej unijnej dyrektywy ACTA 2. Tak w skrócie można podsumować konwencję regionalną Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku.

Od uroczystego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęła się regionalna konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku. Jako pierwszy głos zabrał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Hasłem przewodnim jego przemówienia była: „Wolność”.

– Wolność to szczególne słowo, szczególne pojęcie; pojęcie, którego treścią jest wartość, która leży w centrum kultury europejskiej, cywilizacji europejskiej, tej wyrosłej z chrześcijaństwa, która leży w centrum naszej kultury – polskiej kultury – mówił lider obozu rządzącego.

Wolność to także wartość, która – jak wskazał prezes PiS – określa sens naszej historii.

– Trzeba pamiętać, że wolność nigdy nie jest na zawsze, że są na świecie przeciwnicy i wrogowie wolności – dodał Jarosław Kaczyński.

I właśnie wobec takich osób trzeba zachować szczególną czujność – zaznaczył lider PiS. Jarosław Kaczyński odniósł się także do decyzji, jaka zapadła w ostatnim czasie w Parlamencie Europejskim. Chodzi o tzw. ACTA 2 – nową unijną dyrektywę o prawach autorskich, która – jak zaznaczył prezes PiS – narusza prawo do wolności.

– Mamy 2 lata na implementację tych przepisów, a w gruncie rzeczy nieco dłużej, bo tam są jeszcze do tego pewne okresy bezwładu, razem mniej więcej 2,5 roku. Ja chciałem powiedzieć, że PiS dokona tego typu implementacji, że wolność będzie zachowana, (…) bo PiS jest partią wolności – zaznaczył lider zjednoczonej Prawicy.

Wolność w internecie to – według zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego – „Piątka plus PiS”.

Głos zabrał również premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, „Piątka PiS” to konsekwentne realizowanie programu solidarnościowego.

– Solidarność jest dla nas naszym głównym wyznacznikiem polityki społecznej, gospodarczej, ale również polityki europejskiej – zaznaczył szef polskiego rządu.

Wiceminister Jarosław Sellin wskazał na znaczny spadek bezrobocia za rządów PiS.

– To też jest dobry efekt naszej mądrej polityki gospodarczej, ale programy społeczne, które prezentujemy już od 4 lat, one mają uniwersalny charakter. One nie są zróżnicowane regionalnie, jeżeli „500 plus”, jeżeli Emerytura plus, jeżeli obniżenie podatków, to dotyczy wszystkich – wskazał Jarosław Sellin.

Posła Marcina Horałę najbardziej cieszą obniżki podatków. Jak powiedział, PiS kojarzony jest z partią prospołeczną, której opozycja zarzuca nacisk fiskalny.

– Nic bardziej mylnego. To jest tylko kosztem uderzenia w mafie podatkowe. Natomiast dla uczciwych podatników podatki obniżamy. Obniżyliśmy CIT, teraz obniżymy PIT, czyli każdy pracujący też dostrzeże, że te kilkadziesiąt złotych, a nie raz kilkaset w kieszeni co miesiąc będzie miał więcej – mówił Marcin Horała.

Z racji na to, że konwencja odbyła się w Gdańsku, nie zabrakło tematu polskich portów. W 2015 roku państwo w cłach i podatkach od towarów, które wpływały do polskich portów, zwłaszcza portu gdańskiego, otrzymało 18 mld złotych. To – jak mówił premier – zmieniło się dzięki rządom PiS.

– Po niespełna 4 latach będzie to ponad 2 razy więcej – 40 mld złotych – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział inwestycje w polskie porty, bo – jak wskazał – są one naszym oknem na świat. Świat, który dziś jest coraz bardziej zawiły.

Nadal nie wiadomo, co czeka Polaków mieszkających na Wyspach i jak będą wyglądały relacje Polski z Wielką Brytanią w obliczu brexitu.

– Chcielibyśmy, ze względu na wielką rolę Wielkiej Brytanii również w polityce bezpieczeństwa, ze względu na interesy Polaków, by Wielka Brytania pozostała jak najbliżej Unii Europejskiej z dobrym porozumieniem traktatowym – mówiła europoseł Anna Fotyga.

Prawo i Sprawiedliwość w nowym Parlamencie Europejskim obok węgierskiego Fideszu może stworzyć silny front polityczny. Wszystko jednak w rękach wyborców.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl