PGZ rozpocznie współpracę z uczelniami

Budowanie siły polskiego przemysłu zbrojeniowego – taki cel postawił przed sobą zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Bez inwestycji w nowe technologie silna pozycja na rynku międzynarodowym jest jednak nieosiągalna.

Innowacyjność ma zagwarantować szereg umów o współpracy z uczelniami – przekonuje Błażej Wojnicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– Współczesna gospodarka oparta na wiedzy i innowacjach wymusza taką kooperację, wymusza taką współpracę, żeby być silnym graczem na globalnym rynku – zaznacza Błażej Wojnicz.

Do tej pory Polska Grupa Zbrojeniowa współpracowała m.in. z Wojskową Akademią Techniczną, Politechniką Warszawską czy Politechniką Śląską. Dziś do tego grona dołączyło osiem uczelni, w tym Akademia Marynarki Wojennej, Akademia Sztuki Wojennej czy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 

– Jeżeli ten przemysł zbrojeniowy ma być kołem zamachowym gospodarki, ale takim kołem zamachowym, które rzeczywiście jest wartością dodaną do gospodarki, wartością dodaną dla naszej armii – to musi być to nowoczesny przemysł. A bez współpracy z uczelniami wyższymi takiego realnego koła zamachowego nie jesteśmy w stanie zbudować – wskazuje Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej.

Wiceminister dodaje, że celem współpracy jest wyłapywanie najlepszych studentów i zatrzymywanie ich w kraju.

– Chodzi o to, żeby w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej tworzyć szansę, perspektywy dla tych młodych ludzi, wspólnie realizować projekty między Polską Grupą Zbrojeniową a uczelniami wyższymi. Takie projekty, które będą z korzyścią dla naszego przemysłu i z korzyścią dla uczelni wyższych, dlatego że będą przekładały się na wyniki finansowe – mówi Bartosz Kownacki.

Efekty współpracy nie będą jednak widoczne od razu – tłumaczy prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Błażej Wojnicz.

– Jest to dłuższa perspektywa i my się z tym liczymy, bo tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zbudować silną firmę, ale również silną polską gospodarkę – zwraca uwagę Błażej Wojnicz.

Współpraca PGZ-u z uczelniami ma obejmować przygotowanie wspólnych projektów dotyczących m.in. wykorzystania technik bezzałogowych w operacjach prowadzonych w środowisku morskim czy opracowania bezzałogowego statku powietrznego pionowego startu i lądowania. Na innowacjach skorzystać mają m.in. Wojska Obrony Terytorialnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl