Pelc: Wybór OFE to sprawa zmitologizowana

Prezydent Bronisław Komorowski w sprawie OFE opowiada się za prawem wyboru. „ (…) gdy ktoś daje możliwość wyboru, to powinien to być wybór rzeczywisty, a nie tylko prawo do decyzji, ale świadomy wybór” – akcentował prezydent.

Poza tym – jak powiedział – „te sprawy będą się decydowały w polskim Sejmie, a nie w Kancelarii Prezydenta. Bo jak słyszę, cały Parlament jest zainteresowany głęboko zmianą w systemie”.

Tymczasem Paweł Pelc,  były członek Komisji Nadzoru Bankowego akcentuje, że kwestie wyboru OFE to sprawa „trochę zmitologizowana”, ponieważ duża część ubezpieczonych miała możliwość takiego wyboru w roku 1990.

Polacy głosowali wtedy za OFE i ten wybór należy uszanować. Natomiast jeśli chodzi o system  docelowy to raczej powinien on mieć charakter obowiązkowy, bo wtedy wszystkie przepływy bezpieczniej funkcjonują, czyli wiemy jakich możemy się spodziewać wpływów zarówno do systemu kapitałowego, jak i do systemu finansowanego ze składek i podatków – powiedział Paweł Pelc.

„Jaki by ten system emerytalny nie był i tak będzie problem z wypłatą emerytur” – akcentuje Paweł Pelc.

Ta sytuacja odnosi się przede wszystkim do sytuacji demograficznej. Nie widzimy tego, że wymieramy. W takiej sytuacji system kapitałowy jest zdecydowanie bardziej odporny. W miarę pogarszania się sytuacji demograficznej, spadku liczby pracujących w stosunku do pobierających świadczenia oraz w związku z pogarszającą się sytuacją budżetu może się okazać, że emerytury będą realnie obniżone – zaznaczył były członek Komisji Nadzoru Bankowego.

RIRM

drukuj