fot. PAP/Radek Pietruszka

PE zajmuje się sprawą środków przeznaczonych m.in. na walkę ze skutkami zeszłorocznych nawałnic

Komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego zajmuje się kwestią uruchomienia z unijnej kasy środków przeznaczonych m.in. na walkę ze skutkami zeszłorocznych nawałnic, które nawiedziły Polskę. Wsparcie ma pochodzić z Europejskiego Funduszu Solidarności. Posłowie europarlamentarnej komisji przyjmą dziś sprawozdanie w tej sprawie.

Nasz kraj wnioskował o unijną pomoc dla ofiar burz z sierpnia ubiegłego roku w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim.

W ocenie europosła Zbigniewa Kuźmiuka z komisji budżetowej PE, członkowie tego gremium przychylą się w sprawie udzielenia pomocy zarówno Polsce, jak i innym krajom, które o nią wnioskowały.

 – Poprzedni rok był klęskowy także w innych krajach, więc wystąpiło o to kilka innych krajów. Ta pomoc zostanie przyznana Polsce. Nie są to oszałamiające kwoty, ale UE wykazuje się solidarnością w takich wypadkach. Jeżeli rozmiary szkód w danym kraju przekroczą określoną wielkość, to to wsparcie istnieje. Jak sądzę, wprawdzie to jest na razie opinia KE, takie głosowanie będzie musiało się odbyć na forum PE, ale ta opinia w przypadku Polski będzie pozytywna – wskazał Zbigniew Kuźmiuk.

Ubiegłoroczne nawałnice spowodowały na Pomorzu, Kujawach i w Wielkopolsce zniszczenia lasów, infrastruktury oraz prywatnych zabudowań. Poszkodowane regiony mogą otrzymać z kasy UE ponad 12 mln euro.

Oprócz wniosku Polski Komisja Budżetowa PE rozpatrzy dziś też te dotyczące udzielenia pomocy ofiarom klęsk żywiołowych na Litwie, w Bułgarii i Grecji.

 RIRM

drukuj