(fot.PAP/EPA)

PE przegłosował rezolucję ws. budżetu

Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której poparł polityczny kompromis z rządami ws. budżetu UE na lata 2014-2020.

Przewiduje on m.in. możliwość przesuwania niewykorzystanych środków z roku na rok oraz przegląd budżetu na półmetku. Zgoda Parlamentu Europejskiego jest konieczna, by uzgodniony w lutym przez przywódców państw unijnych budżet wszedł w życie.

– PE przyjął wspólny projekt rezolucji w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020. Był to dokument trzech grup politycznych – Europejskiej Partii Ludowej, Socjalistów i Demokratów oraz ALDE. Należy przypomnieć, że jakiś czas temu deputowani domagali się budżetu korygującego, odpowiadającego wcześniejszemu zobowiązaniu politycznemu. Odrzucili tzw. polityczne porozumienie. Teraz to polityczne porozumienie jest. Większa elastyczność to ważny postulat, który pozyskano w dokumencie. Ponad 470 posłów opowiedziało się za przyjęciem rezolucji, 193 było temu przeciwnych, a 42 wstrzymało się od głosu – informuje red. Dawid Nahajowski.

Europoseł Mirosław Piotrowski komentuje wynik głosowania.

– Parlamentowi Europejskiemu chodziło o jeden najważniejszy zapis czy też zgodę państw członkowskich na dołożenie się do tegorocznego deficytu, który opiewa na 11 mld euro. W drodze kompromisu udało się uzgodnić, że 7 mld 300 mln euro zostanie dodane w tym roku, a kolejną brakującą sumę będzie negocjować prezydencja litewska. To jest najważniejszy zapis czyli państwa UE, które płacą najwięcej do budżetu zgodziły się dołożyć 7 mld 300 mln euro, ale mamy nadal poważny deficyt – powiedział europoseł Mirosław Piotrowski.

Jak finalnie zakończy się sprawa Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020 dowiemy się we wrześniu. Charakterystyczną sprawą w unijnych instytucjach jest to, że proces ustalania Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020 przebiega w UE w perspektywie długoterminowej.

RIRM

 

drukuj