fot. Monika Bilska

PE poparł uruchomienie marginesu budżetowego na nieprzewidziane wydatki w 2020 roku

Parlament Europejski popiera uruchomienie marginesu budżetowego na nieprzewidziane wydatki w 2020 roku, aby udzielić pomocy nadzwyczajnej państwom członkowskim oraz dodatkowo wzmocnić Unijny Mechanizm Ochrony Ludności.

PE wziął też pod lupę środki unijne w związku z migracją, napływem uchodźców i zagrożeniami bezpieczeństwa w celu przyjęcia natychmiastowych środków w kontekście pandemii COVID-19.

W Brukseli ostatni dzień sesji plenarnej PE. Za nami głosowania budżetowe. Pomimo tego, że europosłowie głosowali zdalnie, znamy już wyniki głosowań budżetowych. PE poparł uruchomienie marginesu na nieprzewidziane wydatki w 2020 roku tak, aby zapewnić państwom UE wsparcie w sytuacjach nadzwyczajnych i dalsze wzmocnienie unijnego mechanizmu ochrony ludności. Koordynatorem dokumentu był europoseł Bogdan Rzońca.

– Po wczorajszych głosowaniach możemy powiedzieć, że UE budzi się do pomocy krajom dotkniętym koronawirusem. Działania są wolne, ale jednak są. Mamy wątpliwości co do tego, że mówi się o pomocy na poziomie 3 mld euro na walkę z koronawirusem, ale z drugiej strony do dyspozycji pozostaje tylko 1,5 mld euro (w tzw. płatnościach). Uważamy, że ta kwota nie wystarczy i może spowodować, że będzie potrzeba w poszczególnych krajach UE ściągania pieniędzy z inwestycji na walkę z koronawirusem, bo to pierwsza potrzeba. Te środki kierowane są do szpitali, czy dla chorych – mówi Bogdan Rzońca.

Od 4 maja zaplanowano w Brukseli pierwsze dwa tygodnie normalnej pracy w PE.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj