fot. TVP/wpolityce.pl

Patria Nostra chce poznać szczegóły emisji serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” w TVP

Stowarzyszenie Patria Nostra wystąpiło do Telewizji Publicznej o informację na temat wartości wynagrodzenia za prawo do emisji serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”.

Produkcja niemieckiej telewizji ZDF przypisuje Armii Krajowej antysemityzm oraz współudział w Holokauście. TVP wyemitowała serial w czerwcu 2013 roku.

Patria Nostra chce się dowiedzieć, kto podjął taką decyzję i ile ona kosztowała – wyjaśnia prezes stowarzyszenia mecenas Lech Obara.

– Uważamy, że decyzja o emisji tego serialu była nieracjonalna. Być może dzisiaj powinniśmy wrócić do analizy, czy członkowie ówczesnego zarządu, podejmując tę decyzję, nie popełnili czynu, który można by zakwalifikować jako niegospodarność. Stąd też nasz apel o to, żebyśmy wiedzieli za jaką cenę wpuściliśmy niemiecką politykę historyczną na ekrany publicznej telewizji. Chcielibyśmy dowiedzieć się również, jaka jest treść umowy między TVP a producentem – mówi Lech Obara.

Stowarzyszenie Patria Nostra już w 2013 r. próbowało się dowiedzieć ile TVP zapłaciła za emisję serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. TVP odmówiła wówczas udzielenia tej informacji, podnosząc, że objęte jest to tajemnicą przedsiębiorstwa.

Warto przypomnieć, że pod koniec grudnia Sąd Okręgowy w Krakowie nakazał producentom serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”, opublikowanie przeprosin i zapłacenie 20 tys. zł zadośćuczynienia.

RIRM

drukuj