fot. TVP/wpolityce.pl

Apel Młodej Prawicy do ZDF ws. wykonania wyroku polskiego sądu

Młoda Prawica zaapelowała do przedstawicieli niemieckiej telewizji ZDF o wykonanie wyroku polskiego sądu dotyczącego serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”.

Sąd nakazał producentom m.in. publikację przeprosin za nieuprawioną sugestię, że żołnierze AK reprezentowali postawy antysemickie i nacjonalistyczne.

Młodzieżówka partii Porozumienie zorganizowała dziś konferencję prasową przed polskim oddziałem niemieckiej stacji telewizyjnej w Warszawie. Wysłali oni także list do przedstawicieli telewizji – informuje Jacek Ozdoba, warszawski radny z Porozumienia.

– Zaapelowaliśmy do przedstawicieli telewizji ZDF o to, żeby nie wykorzystywała możliwości prawnej, jaką jest apelacja, ponieważ uważamy, że wyrok, który został wydany. Proszę zwrócić uwagę, że zostały naruszone dobra osobiste żołnierza Armii Krajowej. (…) Chcielibyśmy, aby relacje polsko-niemieckie były w jak najlepszym stanie, a w naszej opinii serial, który jest przedmiotem sporu, w nieprawdziwy sposób przedstawia polskich bohaterów, psuje takie relacje – tłumaczy Jacek Ozdoba.

Pozew przeciwko twórcom filmu złożyli w 2013 r. żołnierz Armii Krajowej i więzień Auschwitz kpt. Zbigniew Radłowski oraz Światowy Związek Żołnierzy AK.

W serialu znajdują się sceny, które mają wskazywać, że AK rzekomo była współwinna zbrodni na żydach, Niemcy natomiast są przedstawieni jako ofiary II wojny światowej.

Decyzją sądu okręgowego w Krakowie producenci mają zamieścić przeprosiny w telewizji polskiej i niemieckiej oraz  na swojej stronie, a także zapłacić 20 tys. zł zadośćuczynienia. Ponadto przed emisją serialu ma być pokazywane oświadczenie nt. roli żołnierzy AK podczas wojny.

Orzeczenie jest nieprawomocne. Pełnomocnik pozwanych zapowiedział apelację.

RIRM

drukuj