Pozew przeciw producentowi

Będzie pozew przeciwko producentowi niemieckiego serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”, który wyemitowała Telewizja Polska.

Pozew cywilny ma zostać wniesiony do sądu w Polsce. Szykuje go Stowarzyszenie Patria Nostra z Olsztyna. Chodzi o niezgodne z prawdą pokazanie polskich żołnierzy zbrojnego podziemia jako antysemitów i nacjonalistów.

– Pozew o naruszenie dóbr osobistych będzie podobny do pozwów, z którymi występowaliśmy niedawno w sprawie publikacji w niemieckich pismach kłamliwych sformułowań „polskie obozy zagłady” – mówi mecenas Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra. – Przeciwko pismu „Focus” wystąpiliśmy przed sądem w Olsztynie, natomiast przeciwko „Die Welt” toczy się proces w Warszawie – dodaje.

Przygotowania do sformułowania pozwu ruszyły natychmiast po środowej emisji ostatniego odcinka serialu w TVP. – Po obejrzeniu tego niemieckiego filmu w polskiej telewizji jestem wstrząśnięty jego zafałszowanym, antypolskim przekazem. Dlatego postanowiliśmy działać bezzwłocznie – mówi Obara.

Jak ustalił „Nasz Dziennik”, pozew zostanie złożony w imieniu tych samych osób, które przed tygodniem złożyły do prokuratury w Berlinie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania karnego w stosunku do twórców serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Są to Andrzej Olszewski, były żołnierz i kombatant Armii Krajowej, a także członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, Dowódcy Armii Krajowej z siedzibą w Olsztynie. Do tej organizacji należy 50 osób, m.in. byłych żołnierzy Armii Krajowej, nauczycieli i historyków. Zdaniem Andrzeja Olszewskiego, serial zakłamuje historię w sposób bolesny dla Polaków. – Pokazany w filmie rzekomy antysemityzm AK to wstrętne kłamstwo, za które trzeba ścigać sądownie. My, żołnierze AK, pomagaliśmy Żydom przeżyć zagładę, jaką zgotowali im Niemcy. Moi rodzice ukrywali Żydów, ryzykując własne życie – zaznacza Olszewski ps. „Olcha”, były żołnierz AK rejonu nowogródzko-wileńskiego.

Wystąpienie w roli powoda potwierdza również przedstawiciel stowarzyszenia im. „Grota”. – Wesprzemy w tych działaniach prawnych Patria Nostra. Niedopuszczalne jest bowiem, tak jak uczyniono w tym serialu, przedstawianie Armii Krajowej, która była regularną armią polską, jako jakiejś watahy zbirów, w której wszyscy są antysemitami. To okropne kłamstwo – mówi Wojciech Goljat, wiceprezes stowarzyszenia. – Znam relacje wielu żołnierzy AK, którzy pomagali Żydom. Co więcej, do Armii Krajowej należały osoby również narodowości żydowskiej – podkreśla Goljat.

Członkami Stowarzyszenia Patria Nostra są prawnicy i więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych.

 

Adam Białous

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl