fot. twitter.com/MKiDN_GOV_PL

Stanisław Moniuszko patronem Dworca Centralnego w Warszawie

Stanisław Moniuszko – ojciec polskiej opery narodowej – od soboty jest patronem Dworca Centralnego w Warszawie. W uroczystości nadania Centralnemu imienia wybitnego XIX-wiecznego kompozytora wziął udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

„Rok 2019 to rok 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki, z tej okazji polski parlament podjął decyzję, że będzie to Rok Moniuszkowski, ale decyzję także taką samą podjęło UNESCO i to jest także międzynarodowy rok, co jest wielkim zaszczytem dla nas, ale przede wszystkim dla Stanisława Moniuszki” – powiedział podczas ceremonii prof. Gliński, przypominając, że decyzja UNESCO podjęło decyzję w tej sprawie na wniosek Polski, Litwy i Białorusi.

Minister podkreślił, że tablica upamiętniająca wybitnego kompozytora na budynku dworca i nadanie mu jego imienia „po prostu Moniuszce się należy”.

„On jest w opinii powszechnej chyba niedoceniany; znane są główne dwa jego utwory („Halka” i „Straszny dwór” – PAP), ale to jest artysta wielki, artysta, który napisał kilkanaście oper i operetek, kilkaset pieśni. Wspaniałe także pieśni i kompozycje religijne, msze, wiele innych także dokonań artystycznych” – mówił Piotr Gliński.

„Jemu się po prostu należy, żeby świat wiedział więcej o Moniuszce, i żebyśmy my także uczyli się na jego muzyce” – podkreślił wicepremier.

W sobotniej uroczystości wziął udział także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz inicjatorzy wydarzenia z Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. Obecni byli również krewni kompozytora, przedstawiciele władz kolejowych spółek, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i mieszkańcy Warszawy.

W tym roku, 5 maja, minie 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – kompozytora, dyrygenta, autora ok. 270 pieśni, operetek, baletów i oper, m.in. najsłynniejszej polskiej opery „Halka”. W związku z tą rocznicą parlament ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl