Parlament Europejski potępił prześladowanie chrześcijan

Parlament Europejski przyjął projekt rezolucji, w którym potępił ostatnie przypadki stosowania przemocy i prześladowania chrześcijan w Syrii i Pakistanie. Z inicjatywy europosła z  grupy konserwatywnej Tomasza Poręby i Petera van Dalena odbyła się dziś debata na temat ostatnich przypadków prześladowania chrześcijan w Syrii, Pakistanie i Iranie.

W dokumencie przypomniano m.in., że gwałtowne starcia w Maaluli są pierwszymi – od początku brutalnego kryzysu w Syrii – atakami wymierzonymi konkretnie w powszechnie znaną wspólnotę chrześcijańską. W starciach zginęły co najmniej cztery osoby, a inni ludzie zostali porwani lub zaginęli.

Europarlament podkreślił w rezolucji, że klasztory w syryjskiej miejscowości Maaluli muszą podlegać ochronie, tak aby chronić życie, działalność religijną i skarby architektury oraz aby umożliwić chrześcijanom i muzułmanom pokojowe współżycie. Deputowani potępili również atak na kościół Wszystkich Świętych w Peszawarze w Pakistanie oraz wszelkie formy dyskryminacji i nietolerancji na tle wyznania lub przekonań oraz akty przemocy przeciwko wszelkim wspólnotom religijnym. W dokumencie Europarlament potwierdził, że prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania należy do podstawowych praw człowieka oraz podkreślił, że wszystkie podmioty mają obowiązek ochrony wszystkich mniejszości obecnych w Syrii, w tym chrześcijan.

„Nie wolno nam pozostawać głuchymi na ten dramat” – mówi europoseł PiS. Wszystkie te trzy kraje znajdują się na Światowym Indeksie Prześladowań prowadzonym przez organizację Open Doors, zajmującą się sytuacją chrześcijan na świecie.

Jak podkreślał europoseł Tomasz Poręba, z powodu wiary w Chrystusa jest dziś prześladowanych 200 milionów osób, tymczasem Unia Europejska o los chrześcijan w ogóle się nie upomina.

– Nie da się nie dostrzec różnicy w traktowaniu muzułmanów, w przypadku których Parlament piętnuje wszelkie przejawy dyskryminacji, a sytuacją chrześcijan, których cierpienie i śmierć są w działaniach i dokumentach instytucji unijnych po prostu pomijane. Mam nadzieję, że ta debata będzie stanowiła jedynie początek do szerszej dyskusji na temat możliwości pomocy chrześcijanom. Jeśli Unia Europejska nie upomni się o prawa prześladowanych chrześcijan, całkowicie straci swoją wiarygodność – mówił podczas debaty Poręba.

Dzisiejsza debata to efekt starań parlamentarnej grupy roboczej, której celem jest ochrona praw chrześcijan na świecie i walka z ich dyskryminacją.

Europoseł Poręba zaznaczał, że szczególnie bolesna jest sytuacja chrześcijan w Syrii, którzy cierpią nie tylko z powodu wojny, ale są również obiektem ataków islamskich fanatyków.

Mówiliśmy dziś o tragicznych wydarzeniach w Maaluli, gdzie trzech  katolików zostało zamordowanych, gdyż nie chcieli zaprzeć się Jezusa Chrystusa. Jest to jednak tylko jeden z tysięcy takich przypadków. Tak jak powiedział Ojciec Święty Franciszek – Kościół XXI wieku jest Kościołem męczenników. Syria jest tego bolesnym przykładem – powiedział w PE Tomasz Poręba.

Europoseł PiS podkreślił, że należy zrobić wszystko, by przeciwdziałać wypieraniu wartości chrześcijańskich z życia publicznego.

W dobie postępującej ateizacji czuję się dziś w sposób szczególny zobowiązany do tego, by jako poseł do Parlamentu Europejskiego, obywatel Unii Europejskiej, przypominać, że ta wspólnota została zbudowana przede wszystkim na wartościach chrześcijańskich. Dziś są one w Unii coraz  mniej respektowane, wspólnota nie upomina się też o prawa chrześcijan. Przedstawiciele innych religii mogą budować w Europie swoje świątynie i swobodnie się modlić. Tymczasem chrześcijanie w krajach arabskich, Chinach czy Wietnamie nie mają na to żadnych szans – stwierdził europoseł Poręba.

Prof. Mirosław Piotrowski docenia reakcję Parlamentu Europejskiego w tej sprawie, ale jak mówi potrzeba czegoś więcej

– Od dawna apeluję do odpowiednich organów Unii Europejskiej, nie tylko do Parlamentu Europejskiego, aby zdobyto się na skuteczną reakcję, tzn. należy pomagać ofiarom, ale również wspierać środowiska, które mogą powstrzymać dalszą dyskryminację chrześcijan. Należy nałożyć konkretne sankcje na państwa i rządy, które na to przyzwalają – powiedział w Radiu Maryja europoseł Mirosław Piotrowski.

Z kolei deputowany Marek Gróbarczyk odnosząc się do przyjętej rezolucji przypomina, że Unia Europejska koncentruje się na werbalnym potępieniu złych czynów.

– Naszym celem jest, aby Unia Europejska, która posiada narzędzia polityczne i gospodarcze wprowadziła szereg działań, które rzeczywiście ochronią chrześcijan – mówi europoseł Marek Gróbarczyk.

 

EKR/Dawid Nahajowski/ RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl