Papież zakończy wizytę apostolską w Ziemi Świętej

Ojciec Święty Franciszek zakończy dziś wizytę apostolską w Ziemi Świętej. Papież rano odwiedził wielkiego muftiego Jerozolimy na Wzgórzu Świątynnym.

Franciszek nawiązując do wędrówki Abrahama mówił, że muzułmanie, chrześcijanie i Żydzi uznają w nim swojego Ojca w wierze i wielki przykład do naśladowania. Zwracał uwagę, że dziś nie możemy zapominać, iż pielgrzymka Abrahama była także wezwaniem do sprawiedliwości.

Drodzy bracia, drodzy przyjaciele z tego świętego miejsca wznoszę z głębi serca apel do wszystkich ludzi i wspólnot, które powołują się na Abrahama i w nim się rozpoznają. Szanujmy i miłujmy się wzajemnie jako bracia i siostry. Uczmy się rozumieć cierpienie innej osoby. Niech nikt nie wykorzystuje imienia Boga do przemocy. Wspólnie pracujmy na rzecz sprawiedliwości i pokoju – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

Ojciec Święty udał się także pod Ścianę Płaczu, miejsce modlitw Żydów, gdzie wzorem Jana Pawła II i Benedykta XVI zostawił w murze karteczkę. Papież odwiedził ponadto instytut pamięci o Holokauście Yad Vashem. Franciszek modlił się słowami ze Starego Testamentu: „Kim jesteś, człowieku? Kim się stałeś? Do jakiej potworności byłeś zdolny? Co sprawiło, że upadłeś tak nisko?” – mówił. Papież prosił Boga o przebaczenie.

Zgrzeszyliśmy przeciwko Tobie. Ty królujesz na wieki. Pamiętaj o nas w swoim miłosierdziu. Daj nam łaskę byśmy wstydzili się tego, co jako ludzie jesteśmy w stanie uczynić. Byśmy wstydzili się tego skrajnego bałwochwalstwa, wzgardzenia i niszczenia naszego ciała, które ożywiłeś tchnieniem życia. Nigdy więcej Panie, nigdy więcej – podnosił papież Franciszek.

Papież spotkał się także z dwoma naczelnymi rabinami Izraela. Co więcej złożył kurtuazyjną wizytę u prezydenta Izraela Szimona Peresa. Po południu w kościele w Getsemani koło Ogrodu Oliwnego Ojciec Św. wygłosił przemówienie do przedstawicieli duchowieństwa.

Na zakończenie wizyty w Sali Wieczernika Papież będzie sprawował Mszę Św. Wieczorem odleci z Tel Awiwu do Rzymu. Poszczególne punkty pielgrzymki Papieża transmitują Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl