Ks. prof. Machniak: „Prostota i serdeczność Papieża zdominowały wizytę w Ziemi Świętej”

„Niezwykła prostota i serdeczność papieża Franciszka zdominowały wizytę w Ziemi Świętej” – mówi ks. prof. Jan Machniak. Dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego JP II w Krakowie podsumował w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja 3-dniową intensywną podróż apostolską Ojca Świętego.

W trakcie podróży Franciszek odwiedził Jordanię, Autonomię Palestyńską i Izrael. Spotkał się z przywódcami wielkich religii i odwiedził najważniejsze miejsca chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.

Jak mówi ks. prof. Jan Machniak szczególnie ważne znaczenie miało spotkanie Ojca Świętego z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I.

– Ważne znaczenie miało podpisanie wspólnej deklaracji w 50-lecie pierwszego pobytu Pawła VI w Ziemi Świętej; deklaracji, w której mówiono o tym, że obie strony zrobią wszystko, aby bracia chrześcijanie byli razem. Przede wszystkim, by mogli w najbliższej przyszłości wspólnie celebrować Eucharystię, bo to jest najgłębsze pragnienie, by spotkali się przy wspólnym stole Piotr i Andrzej, dzisiaj Franciszek i Patriarcha Bartłomiej. Bardzo wzruszające było również wspólne nawiedzenie Grobu Pańskiego i później ten wielki uścisk, wzajemne objęcie się – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Ksiądz Profesor mówi, że wizyta apostolska Ojca Święta do Ziemi Świętej była podróżą po śladach jego poprzedników.

50 lat temu papież Paweł VI po raz pierwszy jako Piotr swoich czasów odwiedził Ziemię Świętą. Ziemię, z której Piotr z Galilei wyszedł do Rzymu i już nigdy więcej nie wrócił do swojej ojczyzny. Po śladach Pawła VI szedł papież Jan Paweł II, a następnie papież Franciszek. Papież Franciszek nadał szczególny charakter tej pielgrzymce, bo jego prostota i niezwykła serdeczność oraz życzliwość zdominowała tę wizytę – podkreślił ks. prof. Jan Machniak.

W wielu spośród kilkunastu wygłoszonych przemówień Franciszek apelował o dołożenie starań o rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz o położenie kresu przemocy i przelewowi krwi w Syrii.  Zaprosił do Watykanu na wspólną modlitwę o pokój prezydenta Izraela Szimona Peresa i przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Spotkanie odbędzie się najprawdopodobniej w czerwcu.

RIRM

drukuj