Realne dochody Polaków – raport GUS

W Polsce mamy coraz większe rozwarstwienie pomiędzy najuboższymi a najbogatszymi gospodarstwami domowymi – wynika z raportu GUS.

Według dokumentu, w ubiegłym roku najbogatsze gospodarstwa wydały 71% swoich dochodów, a najbiedniejsze blisko 134%. Najlepiej usytuowani byli przedsiębiorcy i pracownicy, najgorzej rodziny, które wychowują co najmniej troje dzieci, bądź te w których jest osoba niepełnosprawna.

Niektórzy muszą brać kredyty czy pożyczki, aby związać koniec z końcem. Jednak na takie formy pomocy mogą sobie pozwolić także osoby lepiej usytuowane.

Z badań respondentów wyraźnie widać, że mniej więcej 70 proc. gospodarstw domowych z trudem łączy koniec z końcem, a ok. 30 proc. w ogóle sobie nie radzi. Gdybyśmy skonfrontowali to z danymi GUS-u, że w tych najbiedniejszych gospodarstwach domowych 30 proc. przewyższa ich wydatki niż dochody, to jest oczywiste, że są to ludzie skazani na pomoc społeczną. Jeżeli mówimy o zadłużaniu się w bankach, to dotyczy ludzi ze zdolnością kredytową, czyli takich, którzy mają stabilną sytuację finansową i zawodową – podkreśliła prof. Grażyna Ancyparowicz, były pracownik GUS-u.

Okazuje się, że wielu Polaków z powodu biedy skazanych jest na korzystanie z pomocy społecznej, a rząd PO-PSL nie robi nic, aby poprawić tę sytuację – o czym wielokrotnie alarmuje opozycja. Tymczasem już ponad dwa miliony młodych ludzi wyjechało z kraju w poszukiwaniu pracy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl