Papież nawiedził bazylikę Matki Boskiej z Guadalupe

Centralnym punktem drugiego dnia pielgrzymki Ojca św. Franciszka do Meksyku była Msza św. sprawowana w bazylice Matki Boskiej z Guadalupe, patronki obu ameryk. Co roku to największe na świecie sanktuarium odwiedza kilkanaście milionów pielgrzymów.

Ojciec św. przejeżdżając z nuncjatury apostolskiej do bazyliki Matki Bożej z Guadalupe był witany przez setki tysięcy wiernych. Łącznie na ulice stolicy Meksyku wyszło wczoraj milion osób, aby choć na chwilę zobaczyć następcę świętego Piotra.

– Czujemy się szczęśliwi, że możemy go zobaczyć. Nawet z tak dużej odległości. To coś niewytłumaczalnego! – mówiła Ximena Lopez, mieszkanka Meksyku.

– Ludzie czują wielką siłę. Tego nie da się opisać. To jest imponujące – podkreślał Ivan Franco, mieszkaniec Meksyku.

W homilii Ojciec św. zaznaczył, że Matka Boża tak, jak towarzyszyła Brzemiennej Elżbiecie, towarzyszy też błogosławionej ziemi Meksykańskiej. Wyrazem tego było objawienie w Guadalupe.

– Owego świtu Bóg wzbudził i nadal wzbudza nadzieję maluczkich, cierpiących, wysiedlonych i odrzuconych – tych wszystkich, który czują, że nie mają godnego miejsca na tych ziemiach. Wtedy o świcie Bóg zbliżył się i zbliża się do cierpiącego, ale wytrzymałego serca tak wielu matek, ojców, dziadków, którzy przeżyli odejście, zatracenia, a nawet wydarcie swych dzieci przez przestępczość – wskazywał Papież.

Ojciec św. wezwał wszystkich do budowania niematerialnego Sanktuarium Pana Boga, w którym nikt nie będzie stać na zewnątrz.

– Sanktuarium Boga to życie Jego dzieci, wszystkich i we wszystkich warunkach, zwłaszcza młodych bez przyszłości, narażonych na niezliczone sytuacje bolesne i ryzykowne oraz życie osób starych, nieszanowanych i zapomnianych w tak wielu zakątkach. Sanktuarium Boga są nasze rodziny, które potrzebują niezbędnego minimum, aby mogły się utworzyć i utrzymać – akcentował Ojciec św.

Matka Boża zwraca się do nas tak, jak do Juana Diego: „Co ci jest, mój maleńki synu? Czyż nie jestem Tą, która ma zaszczyt być twoją ulubioną Matką?”. Te słowa dają nam pewność, że zawsze znajdziemy miejsce pod jej płaszczem – wskazał Ojciec św. Matka Boża chce, abyśmy byli jej wysłannikami i posłańcami tak jak św. Juan.

– „Bądź moim posłańcem” – mówi nam. Dając jeść głodnemu, pić spragnionemu, miejsce potrzebującemu, przyodziej nagiego i odwiedź chorego. Wspomóż tego, kto jest uciskany, przebacz temu, kto cię zranił, pociesz zasmuconego, bądź cierpliwy wobec innych i, przede wszystkim, proś i módl się do naszego Boga – powiedział papież.

Na zakończenie Eucharystii Ojciec św. ukoronował wizerunek Matki Bożej z Guadalupe.

Po błogosławieństwie Papież Franciszek udał się do Camarin, czyli małego pomieszczenia, w którym przechowywane jest oryginalne płótno z agawy z cudownym wizerunkiem Matki Bożej. Ojciec Święty Franciszek w przeszłości wielokrotnie podkreślał, że wizyta w sanktuarium jest jego wielkim pragnieniem.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl