fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Bezpieczeństwo w sieci zostanie zwiększone

Ministerstwo Cyfryzacji chce utworzyć krajowy system cyberbezpieczeństwa do walki  z przestępczością w internecie. Resort przygotowuje projekt ustawy w tej sprawie.

Jak podał dziennik „Rzeczpospolita”, przestępczość w sieci z roku na rok nasila się średnio o 30 proc. Coraz częściej tym działaniom służą urządzenia mobilne korzystające z punktów dostępowych do internetu.

Dzięki nowym regulacjom ma być wiadomo, kto odpowiada za bezpieczeństwo przetwarzanych informacji i koordynację; jak ścigać przestępców w sieci i jak poprawić skuteczność zwalczania tych naruszeń.

Poseł Maciej Małecki z sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii mówi, że zwiększenie bezpieczeństwa obywateli w Internecie to krok wyczekiwany nie tylko przez osoby prywatne ale, m.in. przez przedsiębiorców.

Wraz z postępem cyfryzacyjnym jednocześnie rosną zagrożenia ze strony osób, które w sposób nielegalny chcą czerpać zyski poprzez oszukiwanie ludzi korzystających z Internetu. Są to oszustwa bankowe czy nielegalny handel internetowy, pornografia dziecięca, szereg zagrożeń także w zakresie naszych danych osobowych. Niestety, przez ostatnie lata rząd Platformy Obywatelskiej i PSL-u zaniedbał ten obszar. PO zostało powołane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, natomiast działania tego ministerstwa okazały się kompletnym niewypałem. Dzisiaj resort prowadzony przez panią minister Annę Streżyńską musi szybko nadrabiać zaniedbania z przeszłości – zaznacza Maciej Małecki.

Na szeroko rozumianą cyberprzestępczość składają się jej trzy formy: komputerowa, telekomunikacyjna i internetowa.

RIRM

drukuj