fot. sxc.hu

Rejestracja aktów stanu cywilnego – wyłącznie przez internet  

Zakończył się okres przejściowy, w którym urzędy stanu cywilnego mogły prowadzić rejestrację w systemie papierowym. Od dziś w Bazie Usług Stanu Cywilnego rejestracja będzie się odbywała tylko elektronicznie.

Jeden z portali internetowych informuje, że urzędnicy nadal mają problem z aplikacją „Źródło”, która obsługuje System Rejestrów Państwowych.

Aplikacja ma wiele błędów i urzędnicy muszą długo czekać na zapisywanie danych na serwerach MSW. Oznacza to, że czas obsługi w urzędach stanu cywilnego może się wydłużyć.

Poseł Jarosław Zieliński, były wiceszef MSWiA, mówi, że wcześniej było wiadomo, że będą problemy.

– Przestrzegaliśmy rząd przed dysfunkcjami aplikacji „Źródło”, pokazywaliśmy je na posiedzeniach komisji Spraw Wewnętrznych i przy innych okazjach, na inne sposoby rządowi, MSW, ale tego nikt nie słuchał. Rząd przyjął w tej sprawie, tak jak zresztą przy wszystkich innych sprawach, jedną postawę, mianowicie postawę propagandy sukcesu. Uważa, że wprowadzone z dniem 1 marca 2015 roku, a wcześniej wielokrotnie w czasie odkładane rejestry państwowe świetnie funkcjonują, nie mają żadnych wad, nie mają z tym problemów, chociaż rzeczywistość jest inna – zaznacza poseł Jarosław Zieliński.

W Systemie Rejestrów Państwowych od 1 marca bieżącego roku odnotowano 712 tys. aktów urodzenia, 365,5 tys. aktów małżeństwa i 224,5 tys. aktów zgonu.

RIRM

drukuj