Papież modlił się za wiernych zmarłych na Cmentarzu Laurentino

We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych papież Franciszek przewodniczył Mszy św. na Cmentarzu Laurentino w Rzymie. W homilii Ojciec Święty wskazywał, że w piątek przypada dzień pamięci o tych ludziach, którzy dali nam życie.

Po raz pierwszy 2 listopada Ojciec Święty na miejsce sprawowania Eucharystii wybrał Cmentarz Laurentyński. To na nim od 2012 r. znajduje się tzw. Ogród Aniołów. Jest to jedynie miejsce w Rzymie, gdzie można pochować nienarodzone dzieci. Papież przed rozpoczęciem Eucharystii modlił się przy ich grobach i złożył wiązanki kwiatów, spotkał się tam z rodzinami dzieci nienarodzonych.

Podczas homilii Ojciec Święty wskazywał, że piątkowa liturgia wprowadza nas w trzy wymiary życia. Pierwszym z nich jest pamięć. To właśnie 2 listopada jest dniem pamięci o tych, którzy dali nam życie. To pamięć daje ludziom siłę, ponieważ czują się zakorzenieni w historii, czują, że są częścią ludu.

– Pamięć pozwala nam zrozumieć, że nie jesteśmy sami. Jesteśmy ludem; ludem, który ma historię, ma przeszłość, życie. Pamięć o wielu, którzy dzielili wraz z nami naszą drogę – wskazywał Papież.

2 listopada to nie tylko dzień wspominania, ale także nadziei.

– Nadziei spotkania się, nadziei dotarcia tam, gdzie jest miłość, która nas stworzyła, gdzie jest miłość, która na nas oczekuje, gdzie jest miłość Ojca – powiedział Ojciec Święty.  

Między wspominaniem a nadzieją jest trzeci wymiar; droga, którą podążamy.  W tym kontekście Papież mówił o błogosławieństwach, które są znakami nawigacyjnymi pomagającymi nam dojść tam, gdzie nas oczekują z wielką miłością.

– Te błogosławieństwa, pokora, ubóstwo ducha, sprawiedliwość, miłosierdzie, czystość serca – to są światła, które nam towarzyszą, abyśmy nie pomylili drogi – zaznaczył papież Franciszek.  

W papieskim programie znalazła się także wizyta w grotach Bazyliki Watykańskiej. Ma ona charakter ściśle prywatny. Papież Franciszek modlił się przy grobach swoich poprzedników.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl