fot. PAP/EPA

W Rzymie rozpocznie się Synod Biskupów o rodzinie

W Rzymie uroczystą Mszą św. rozpocznie się Zgromadzenie Nadzwyczajne Synodu Biskupów o rodzinie. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam o godz. 10:00.

Biskupi z całego świata wraz z Ojcem św. Franciszkiem oraz ks. abp. Stanisławem Gądeckim (przewodniczącym KEP) będą omawiać bardzo ważne kwestie z którymi muszą zmagać się współczesne rodziny.

Jak wskazuje ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP, odpowiedzią na te trudy jest miłość płynąca z Ewangelii, która jest niezwykłym spotkaniem z Jezusem Chrystusem.

– Ten Trzeci Nadzwyczajny Synod Biskupów w Rzymie, pokazuje jak mocno rodzina związana jest z ewangelizacją. Ojciec, mama, dzieci połączone ze sobą węzłem miłości, mają głosić Dobrą Nowinę, całemu stworzeniu, całemu światu. Ta miłość rodzi się w rodzinie, ta miłość prowadzi do odpowiedzialności w rodzinie, ta miłość jest także świadczona na zewnątrz. Myślę, że tak ważne jest to, abyśmy nie poddawali się zwątpieniu czy wątpliwościom, i szukali tej mocy która płynie z Ewangelii, tego spotkania z Jezusem Chrystusem. Myślę, że trzeba to mocno podkreślić. Dzisiaj jest wiele, dobrych, świętych małżeństw, o których nie słychać w środkach masowego przekazu. Ci ludzie żyją na co dzień, nie chwaląc się tym, żyją po prostu w świecie i przemieniają go swoim przykładem – powiedział ks. dr Przemysław Drąg.

Każdego dnia w papieskiej bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie będzie trwała modlitwa w intencji Synodu. Z apelem o wsparcie modlitewne w dniach obradowania Synodu zwrócił się także ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Potrzebna jest gorąca modlitwa całej ojczyzny do Ducha świętego, o to żeby widząc jaki jest stan rodzin w naszym kraju, żeby wspomógł ten Synod i Ojca świętego, abyśmy mogli coś dobrego zrobić dla rodziny – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki

W Wigilię Synodu Biskupów o rodzinie na Placu św. Piotra odbyło się czuwanie modlitewne z udziałem Ojca św. Franciszka i ojców synodalnych.

Słuchanie Boga i jego ludu, otwartość na szczerą i braterską konfrontację oraz nieustanne wpatrywanie w Jezusa – o te trzy dary dla ojców synodalnych prosił Ducha Świętego Papież Franciszek. Ojciec św. wskazał na niezwykłą wartość małżeństwa mężczyzny i kobiety.

– Jesteśmy stworzeni do miłości, jako odbicie Boga, który jest miłością. Człowiek (mężczyzna i kobieta) realizują ten Boży plan i jest to bardzo piękne. W życiu małżeńskim każdy człowiek (mężczyzna i kobieta) realizują swoje powołanie, aby być znakiem wzajemnej miłości, a także wspólnoty – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Na spotkaniu swoje świadectwa dali również narzeczeni przygotowujący się do małżeństwa, rodzina z czworgiem własnych dzieci, która adoptowała właśnie porzuconą dziewczynkę, oraz małżonkowie, którzy po separacji wrócili do siebie.

Audio MP3

Pobierz

RIRM

drukuj