fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Życie konsekrowane musi być proste, a nie wygodne i światowe

Papież Franciszek podczas Mszy św. w uroczystość Matki Bożej Gromnicznej przestrzegał w sobotę przedstawicieli zakonów, zgromadzeń i stowarzyszeń życia apostolskiego przed pokusą wygody i „światowego życia”. „Życie konsekrowane musi być proste” – dodał.

Uroczystość Matki Bożej Gromnicznej (Ofiarowania Pańskiego) obchodzona jest po raz 23. jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ustanowił go św. Jan Paweł II.

W homilii Franciszek mówił, że podążanie za Jezusem nie jest decyzją podjętą raz na zawsze, ale codziennym wyborem.

„Pana nie spotykamy wirtualnie, lecz bezpośrednio, spotykając Go w życiu. W przeciwnym razie Jezus staje się tylko pięknym wspomnieniem z przeszłości” – dodał. „Z Jezusem – jak podkreślił – znajdujemy odwagę, by iść naprzód i siłę, by niezłomnie trwać”.

Papież wskazywał, że życie konsekrowane „rodzi się i rozkwita w Kościele”, a „jeśli się izoluje – obumiera”; „przeżywa stagnację, gdy idziemy samotnie, gdy pozostajemy skoncentrowani na przeszłości lub pędzimy naprzód, aby spróbować przeżyć” – dodał.

Ojciec Święty przypomniał zakonnikom i zakonnicom o potrzebie wierności codziennej modlitwie, Mszy św., spowiedzi, codziennemu spotkaniu ze Słowem Bożym oraz o obowiązku posłuszeństwa wobec przełożonego i reguł. Papież zwrócił też uwagę na to, że życie konsekrowane musi być „proste”. Jak wyjaśnił, znaczy to, że „Pana ma się przed oczyma i w rękach, i nic więcej nie jest potrzebne”. Musi, jak zaznaczył, towarzyszyć mu następujące myślenie: „Bóg wystarcza, reszta przemija”.

Franciszek przestrzegał przed pokusą dostosowania się do „życia wygodnego i światowego, narzekania, niezadowolenia i użalania się nad sobą”, a także „robienia tyle, ile się da”.

Mszę św. w bazylice watykańskiej poprzedziła procesja ze świecami przy wygaszonych światłach.

PAP/RIRM

drukuj