fot. twitter.com

Papież Franciszek rozpoczyna wizytę apostolską w ZEA

Dzisiaj papież Franciszek udaje się z wizytą apostolską do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To pierwsza w historii wizyta Zwierzchnika Kościoła na Półwyspie Arabskim.

Głównym celem trzydniowej pielgrzymki jest udział Papieża w spotkaniu międzyreligijnym „Braterstwo ludzkie”. W Abu Zabi Ojciec Święty spotka się z władzami kraju oraz z muzułmańską radą starszych w wielkim meczecie szejka Zayeda. Papież odwiedzi także stołeczną katedrę.

Ta pielgrzymka ma szczególny wymiar, ponieważ pokazuje nieustanny dialog Ojca Świętego z islamem – podkreślił ks. prof. Jan Machniak.

Cel religijny to odwiedzenie tych braci, którzy tam są świadkami Jezusa Chrystusa. Bardzo ważna jest obecność Ojca Świętego, bo z jednej strony pokazuje otwarcie Kościoła katolickiego na inne religie – na islam. Islam jest religia monoteistyczną. Chęć współpracy, co jest dziś bardzo ważne, bo islam niestety jest tą religią, która w jakimś swoim aspekcie rozsiewa przemoc po całym świecie – zamachy terrorystyczne w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Ale Ojciec Święty uważa, że dialog jest bardzo istotny i ważny – powiedział ks. prof. Machniak.

We wtorek papież Franciszek będzie przewodniczył Mszy św. na stadionie w Abu Zabi. Ministerstwo ds. Zasobów Ludzkich ustanowiło ten dzień dniem wolnym dla pracowników sektora prywatnego. Według szacunków w Eucharystii ma uczestniczyć ok. 120 tys. osób.

Wspólnota chrześcijan w Zjednoczonych Emiratach Arabskich liczy blisko milion osób. Większość z nich to katolicy.

RIRM

drukuj