Ojciec Święty o pielgrzymce na Kubę i do USA

Ojciec Święty Franciszek podsumował dziś swoją podróż apostolską na Kubę oraz do Stanów Zjednoczonych. Podczas audiencji generalnej w Watykanie Papież wskazał, odnosząc się do wizyty na Kubie, że „Boże Miłosierdzie jest większe od jakiejkolwiek rany, jakiegokolwiek konfliktu czy ideologii”.

Podróż z Kuby do USA miała wymiar symboliczny. Była mostem, który dzięki Bogu jest odbudowywany. Bóg zawsze chce budować mosty. To my stawiamy mury! – mówił Ojciec Święty.

Punktem kulminacyjnym podróży było Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii. Ojciec św. Franciszek powiedział, że ono poszerzyło patrzenie na świat przez „pryzmat rodziny”.

– Rodzina oznacza owocne przymierze pomiędzy mężczyzną a kobietą. Jest odpowiedzią na wielkie wyzwanie naszego świata, który jest podwójnym wyzwaniem rozdrobnienia i umasowienia dwóch skrajności, które współistnieją i wzajemnie się wspierają oraz wspólnie umacniają konsumpcyjny model ekonomiczny. Rodzina jest odpowiedzią, ponieważ jest komórką takiego społeczeństwa, które równoważy wymiar osobisty i społeczny, a który jednocześnie może być modelem zrównoważonego zarządzania dobrami i zasobami stworzenia – mówił Papież.

Ojciec Święty pozdrowił też pielgrzymów, w tym Polaków.

– Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dziękuję wam za modlitwę w dniach mojej podróży apostolskiej na Kubę i do Stanów Zjednoczonych. Dziś witam szczególnie siostry sercanki, które przybyły wraz z matką generalną, by dziękować Bogu tu – w sercu Kościoła – za dar beatyfikacji matki Klary Ludwiki Szczęsnej, współzałożycielki ich zgromadzenia, która została wyniesiona do chwały ołtarzy w minioną niedzielę w Krakowie. Swoim życiem uczy nas ona oddania Bogu, pokornej służby bliźnim, życia duchem Ewangelii, wrażliwości na biednych, zagubionych, potrzebujących pomocy. Niech motto jej życia – „Wszystko dla Serca Jezusowego” – będzie dla nas wyzwaniem, by w życiu wszystko spełniać według woli Bożej – powiedział Ojciec Święty.

Na zakończenie Audiencji Generalnej Ojciec Święty odmówił z wiernymi modlitwę Ojcze Nasz.

RIRM

drukuj