Papież Franciszek rozpoczął wizytę w Armenii

Na lotnisku w Erywaniu odbyło się uroczyste powitanie Ojca Świętego Franciszka. W ceremonii wziął udział prezydent Armenii Serż Sarkisjan oraz zwierzchnik Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Karekin II.

Czternasta zagraniczna podróż jest pierwszym etapem wizyty Franciszka w regionie Kaukazu, przed pielgrzymką do Gruzji i Azerbejdżanu.

Ojciec Święty jedzie do Armenii z przesłaniem pokoju i chce zachęcać do pojednania z Azerbejdżanem, z którym trwa konflikt o Górski Karabach.

W trakcie podróży apostolskiej Franciszek odda hołd ofiarom rzezi Ormian w Imperium Osmańskim sprzed 100 lat.

Historia tego narodu jest bardzo skomplikowana i naznaczona cierpieniem – mówi ks. Rafał Krawczyk z Katolickiego Kościoła Ormiańskiego.

– Z jednej strony ludobójstwo, którego ślad pozostaje jeszcze do dzisiaj, nie tylko w  pamięci – bolesnej. Z pokolenia na pokolenie przekazuje się to jako fakt historyczny, jako bolesne wydarzenie, ale w tym narodzie pozostaje też jakiś ślad, jeśli chodzi o ludobójstwo. Z drugiej strony jest oczywiście to trzęsienie ziemi w tym regionie. Myślę, że będzie też postawiony mocny akcent na prześladowanie, na cierpienia, jakimi zostali dotknięci ci ludzie, mieszkający właśnie w prowincji Szirak. Wczoraj, słuchając papieża Franciszka i przesłania, które skierował przed przyjazdem do Armenii, zwróciłem uwagę, że wspominał właśnie o cierpieniu narodu ormiańskiego. Podkreślał to bardzo mocno – wskazuje ks. Rafał Krawczyk.

Po ceremonii powitania papież Franciszek wraz z Karekinem II złożył wizytę w katedrze Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.

Kolejnym punktem wizyty Ojca Świętego będzie rozmowa z prezydentem Armenii oraz przemówienie do przedstawicieli władz.

Na zakończenie pierwszego dnia wizyty Papież spotka się z Karekinem II.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl