fot. TV Trwam News

Państwa V4 muszą stworzyć własny rynek gazowy

Grupa Wyszehradzka musi stworzyć własny rynek gazowy, aby poprawić bezpieczeństwo energetyczne. Rosja potwierdziła bowiem zamiar ograniczenia przesyłu gazu do Europy przez Ukrainę. Ograniczenia te rozpoczną się w 2019 roku.

Decyzja Rosji o ograniczeniu przesyłu gazu do Europy przez Ukrainę jest niepokojąca dla krajów Grupy Wyszehradzkiej, które boją się o swoje bezpieczeństwo energetyczne.

Zdecydowana większość ekspertów i menadżerów branży gazowej z tych państw jest zdania, że stworzenie w pełni sprawnego korytarza gazowego Północ-Południe jest konieczne.

Idea pomysłu to połączenie państw od Estonii po Bułgarię i Chorwację siecią interkonektorów. Są to gazociągi, które umożliwiają przesyłanie gazu w dwóch kierunkach, odmiennie od tradycyjnych gazociągów.

Poza tym, Polska forsuje projekt Baltic Pipe, który ma doprowadzić gaz z Norwegii przez Danię do wybrzeża w Świnoujściu. Rozważany jest również pomysł drugiego terminalu LNG blisko Trójmiasta. Problem tkwi jedynie w tym, że Europa Środkowo-Wschodnia musi pokonać szereg przeszkód ekonomicznych i technicznych, aby stać się sprawnym, połączonym rynkiem gazu.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj