fot. PAP/EPA

Pandemia koronawirusa głównym tematem rozpoczynającego się dziś dwudniowego wideoszczytu unijnych przywódców

Dziś rozpoczyna się dwudniowy wideoszczyt unijnych przywódców poświęcony pandemii koronawirusa. Tematem przewodnim ma być przyśpieszenie szczepień i zwiększenie produkcji preparatów przeciwko COVID-19.

Charles Michel, przwodniczący Rady Europejskiej, w piśmie do szefów unijnych państw i rządów napisał, że to obecnie sprawy priorytetowe dla Wspólnoty.

Dwa dni temu o zwiększenie dostaw i mocy produkcyjnej upomnieli się premierzy Polski, Hiszpanii, Danii, Belgii oraz prezydent Litwy.

Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, oczekuje, że unijni przywódcy jednoznacznie postawią sprawę wobec światowych koncernów.

– Oczekuję od struktur unijnych oraz najbliższych spotkań i debat w Brukseli jednoznacznego postawienia sprawy wobec koncernów farmaceutycznych. Nie może być tak, że podpisano ogromne kontrakty dla setek milionów obywateli unijnych, przepłacono ogromne pieniądze, a koncerny nie wywiązują się z przyjętych zobowiązań. Albo tamte zobowiązania były przyjęte na wyrost i obiecywano coś, czego nie można było spełnić, albo oszukano przedstawicieli UE – mówi Tomasz Latos.

Podczas dwudniowego szczytu unijni przywódcy omówią także kwestie związane z bezpieczeństwem i obroną. W drugim dniu wideokonferencji do dyskusji dołączy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W planie szczytu znalazły się również punkty poświęcone cyberatakom, zagrożeniom hybrydowym i stosunkom z południowymi sąsiadami.

RIRM

drukuj