PAP/EPA

Służby państwowe przygotowane na wypadek pojawienia się koronawirusa w Polsce

W naszym kraju nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania spowodowanego koronawirusem – podkreślają rządzący. Przedstawiciele polskich władz poinformowali w Sejmie o przygotowaniu służb na wypadek pojawienia się choroby w Polsce. Rząd przygotował także specustawę.

Rano w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta z przedstawicielami rządu i służb w sprawie przygotowań do walki z koronawirusem.

– Do tej pory w naszym kraju nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania spowodowanego koronawirusem – poinformował prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w BBN.

O 10.00 rozpoczęło się specjalne posiedzenie Sejmu, zwołane na prośbę szefa państwa polskiego. Rząd przedstawił na nim informacje w sprawie koronawirusa.

– Hospitalizowanych jest 121 osób, 237 poddano kwarantannie domowej. Ponad 3600 jest objętych nadzorem epidemiologicznym – powiedział posłów minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Premier Mateusz Morawiecki zapewniał z kolei, że służby są w pełnej gotowości.

– Ta debata jest najlepszym dowodem na to, jak bardzo poważnie traktujemy ten problem – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Rząd przygotował specustawę, która ma ułatwić walkę z wirusem. Osoby, u których wystąpi podejrzenie zarażenia, lub które miały styczność z chorymi, będą poddane przymusowej kwarantannie. Pracodawcy będą mogli zlecać pracownikom pracę w domu. Z kolei rodzicom będzie należał się zasiłek, jeśli będą musieli zajmować się dziećmi z powodu zamkniętych placówek edukacyjnych.

Specustawa ma ułatwić szybkie reagowanie na kryzys – podkreślił Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

– Być może będzie potrzeba postanowienia szpitala polowego, więc prawo budowalne w tej sytuacji musi być na tyle uproszczone, że jeżeli będziemy stawiać coś w związku z  przeciwdziałaniem koronawirusowi, to trzeba wykluczyć pewne przepisy. Nie będziemy czekać na pozwolenia, żeby móc postawić ten szpital polowy – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Rząd zabezpiecza także środki na walkę z wirusem. Ponadto, ma być uproszczony sposób zakupu sprzętu i niezbędnych środków medycznych – powiedział Jerzy Karpiński z pomorskiego urzędu wojewódzkiego.

– Część podmiotów, która sprzedaje sprzęt medyczny, zaopatrzenie medyczne do szpitali, wykorzystuje tę sytuację i ceny masek, ubiorów czy innego wyposażenia dla szpitali zostały podniesione o kilkadziesiąt procent czy nawet kilkaset procent, dlatego też specustawa to reguluje i umożliwia zakup poza trybem przetargowym – zaznaczył Jarzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

Przygotowane są też szpitale i laboratoria.

– Obecnie mamy 79 oddziałów, w których jest ponad 2900 łóżek zakaźnych. Każdy taki szpital, zgodnie z dyspozycją wojewody, ma opracowane plany zwiększenia tych łóżek ponad dwukrotnie – wskazał minister Łukasz Szumowski.

Opozycja krytykuje działania rządu. Przekonuje też, że specjalne posiedzenie Sejmu to element kampanii prezydenta Andrzej Dudy.

– Jeżeli jest tak, że wszystko działa, że nie ma żadnych zagrożeń, to po co wprowadzać w trybie nagłym takie rozwiązania ustawowe. Natomiast jeżeli te rozwiązania rzeczywiście są potrzebne, to wówczas okazuje się, że państwo nie działało przez ostatni miesiąc – powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Straszenie koronawirusem stało się elementem kampanii opozycji. Małgorzata Kidawa-Błońska oskarżała nawet rząd o ukrywanie informacji o pierwszych przypadkach. Tak kandydatka KO na prezydenta tłumaczyła swoje słowa.

Dlaczego rząd, korzystając ze swoich możliwości, nie wychodził i nie mówił, to nie jest prawda, jesteśmy w takiej, a takiej sytuacji, zostało przygotowane to i to? – pytała Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.

Premier Mateusz Morawiecki apelował do opozycji, żeby nie straszyła Polaków, a współpracowała z rządem.

– Spiskowe teorie polityczne są bardzo niebezpieczne, ponieważ nie są odpowiedzią na zagrożenie epidemiologiczne, a wręcz przeciwnie, one wzmagają niepokój społeczny – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Z informacji przedstawionej w Sejmie oraz działań służb zadowolony jest prezydent.

– Najważniejsze, żebyśmy byli dobrze przygotowani pod względem  infrastrukturalnym, wyposażenia, przygotowania oddziałów zakaźnych, przygotowania personelu medycznego, któremu dziękuje za wszystkie dotychczasowe starania – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Obecnie w całej Polsce zaangażowanych jest 16 tysięcy osób w przygotowania do walki z koronawirusem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl