Pałac Prezydencki: uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych 22 rodzinom ofiar komunizmu

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie rozpoczęła się uroczystość, podczas której wręczone zostaną noty identyfikacyjne 22 rodzinom ofiar terroru komunistycznego.

Bierze w nich udział minister Małgorzata Sadurska, szefowa Kancelarii Prezydenta, dr Łukasz Kamiński, prezes IPN oraz bliscy zidentyfikowanych.

Prace poszukiwawcze Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadził w Warszawie, Rzeszowie, Białymstoku oraz Gdańsku.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk zwraca uwagę, że to już siódma uroczystość, podczas której Polacy odzyskają tożsamość.

– Poznamy kolejne nazwiska 22 osób, które zostały znalezione i zidentyfikowane w różnych miejscach naszego kraju. To bardzo ważna data dla nas, bowiem jest to taki kolejny dzień, kiedy możemy ogłosić wszystkim, jakie są efekty naszych działań, które realizujemy na terenie całego kraju. Rodziny będą mogły wreszcie otrzymać informację, na którą bardzo długo czekały: gdzie komuniści pogrzebali szczątki najbliższych im osób – podkreśla prezes IPN.

Program badawczy mający na celu ustalenie lokalizacji grobów osób straconych i zamordowanych w latach stalinizmu prowadzony jest od 2011 roku. Symbolem projektu stała się kwatera „Ł” na warszawskich Powązkach. Odkryto tam szczątki 198 osób. Do tej pory udało się zidentyfikować 40 z nich.

RIRM

drukuj