P. Jaki: Szybsza pomoc ludziom celem noweli ustawy o komisji weryfikacyjnej

Nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej ma sprawić, że komisja będzie szybciej i skuteczniej pomagać najbardziej potrzebującym; nowela przewiduje m.in. możliwość wstrzymania egzekucji mieszkańców – mówił w czwartek w Senacie szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki.

Senat w czwartek rozpatruje nowelizację ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych, która przewiduje m.in. możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy przed komisję weryfikacyjną świadków decyzją prokuratora okręgowego oraz zwiększenie kar grzywny za niestawiennictwo przed komisję.

Komisja senacka zarekomendowała poprawkę redakcyjną precyzującą niejasny przepis dot. zasad wykreślania wpisów w księgach wieczystych na skutek decyzji komisji weryfikacyjnej. Jan Rulewski (PO) jako senator sprawozdawca mniejszości komisji ponowił wniosek o odrzucenie noweli ustawy w całości.

Patryk Jaki powiedział, że nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej ma sprawić, że komisja będzie „szybciej i skuteczniej pomagała ludziom, którzy najbardziej potrzebują pomocy”.

Zwrócił uwagę na przepisy nowelizacji ws. wyposażenia komisji w uprawnienie wstrzymywania egzekucji mieszkańców w przypadkach reprywatyzacji, w których doszło do nieprawidłowości. Wiceminister przekonywał, że to przepis „absolutnie potrzebny”, na który czekają tysiące ludzi.

Mamy dzisiaj taką sytuację, w której jest decyzja komisji, że dana reprywatyzacja była związana z pospolitym przestępstwem, a brutalne >>czyszczenie ludzi<< dalej trwa” – powiedział Patryk Jaki.

Zaznaczył, że komisja „nie ma żadnej pomocy ze strony urzędu m.st. Warszawy”.

Urząd m.st. Warszawy robi wszystko, żeby udowodnić nam, że nie jesteśmy skuteczni. Dlatego nawet, jak może pomagać ludziom, to nie pomaga i pozwala na to, żeby czyściciele kamienic dalej czyścili te kamienice” – zauważył przewodniczący komisji weryfikacyjnej.

Jak przypomniał, nowelizacja zakłada również, że po wydaniu decyzji komisji, że reprywatyzacja była niezgodna z prawem, stołeczny ratusz będzie miał obowiązek wprowadzić tymczasowego administratora dla danej nieruchomości i przywrócić stawkę czynszu sprzed reprywatyzacji do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy w przypadku ewentualnych zażaleń na rozstrzygnięcie komisji.

Wiceszef MS podkreślił, że komisja działa dopiero ok. pięciu, sześciu miesięcy i w tym czasie uchyliła decyzje reprywatyzacyjne o wartości ok. 670 mln zł. Dodał, że komisja prowadzi obecnie ok. 170 różnego rodzaju postępowań.

Nowelizacja ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa zakłada zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego. Komisja weryfikacyjna ma też uzyskać możliwość nałożenia kary grzywny do 1 mln zł na osobę, która dopuściła się pozaprawnych działań wobec danej nieruchomości.

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl