A. Duda na spotkaniu RB ONZ: Polska uznaje za niedopuszczalne dalsze używanie broni chemicznej

Prowokacyjne działania reżimu północnokoreańskiego stwarzają niebezpieczny precedens, że polityka siły może być skuteczna i bezkarna – powiedział prezydent Andrzej Duda. Polska uznaje za niedopuszczalne dalsze używanie broni chemicznej – dodał. Szef polskiego państwa bierze udział w spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Prezydent poruszył kwestie stosowania broni chemicznej i jądrowej. Uznał, że nie należy używać i rozprzestrzeniać zarówno jednej, jak i drugiej.

– Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej to jedyny prawdziwy instrument, który przybliża nas do świata bez broni jądrowej – podkreślił.

– Polska uznaje za niedopuszczalne dalsze używanie broni chemicznej – dodał.

Dodatkowo Andrzej Duda skrytykował wszelkie próby budowania agresywnych zdolności.

– Chciałbym podkreślić: nie tylko agresja, ale także wszelkie próby budowania agresywnych zdolności zawsze powinny być traktowane jako naruszenie międzynarodowych norm, ponieważ w końcu prowadzą do erozji szlachetnej idei pokojowej koegzystencji państw – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że Polska jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ zobowiązuje się traktować kwestię nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia z całą powagą, na jaką ona zasługuje.

Andrzej Duda odniósł się także do sytuacji w Korei Północnej i sposobu prowadzenia rządów w tym kraju.

– Prowokacyjne działania reżimu północnokoreańskiego nie tylko destabilizują cały region, ale również osłabiają cały wysiłek na rzecz nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia – powiedział Andrzej Duda przemawiając podczas otwartej debaty w RB ONZ.

– Takie działania pokazują, że polityka agresji i konfrontacji przyćmiewa politykę otwartego dialogu i zaufania. Co gorsza, pokazują także – stwarzając niebezpieczny precedens – że prowadzenie polityki opartej na prawie siły, a nie na mocy prawa, niestety może być skuteczne i może pozostać bezkarne – podkreślił prezydent.

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia b.r. Nasz kraj będzie zasiadał w RB ONZ przez dwa kolejne lata, tj. do końca grudnia 2019 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl