fot. flickr.com

Australijskie władze udaremniły przemyt 1280 kg kokainy

W Australii przejęto w porcie w Sydney 1,28 tony kokainy wartej ok. 0,5 mln dolarów australijskich (0,4 mln USD) – poinformowała w czwartek miejscowa policja. Narkotyk trafił do australijskiego portu z Chin w ponad 2500 prefabrykowanych elementach stalowych.

Trzech Australijczyków zamieszanych w ten przemyt aresztowano w jedynym z hoteli w stolicy Serbii, Belgradzie. Zatrzymano ich w trakcie przekazywania pieniędzy na transakcję. Zatrzymano też wtedy obywatela Libanu, który miał fałszywe dokumenty.

„Narkotyki zostały ukryte w bardzo wyrafinowany sposób, lecz dzięki naszym wyszkolonym oficerom i światowej klasy technologii udało nam się zlokalizować kokainę i ostatecznie udaremnić znaczną międzynarodową operację narkotykową” – powiedział Tim Fitzgerald, australijski komisarz ds. służb granicznych.

Ok. 80 proc. kokainy, która trafia na australijski rynek, pochodzi z Kolumbii, Peru i Boliwii.

Był to drugi co do wielkości udaremniony przemyt narkotyku do Australii. W lutym ubiegłego roku przechwycono na jachcie 1,5 tony narkotyku z okolic południowego Pacyfiku. Sześć osób oskarżono, grozi im dożywotnie więzienie.

PAP/RIRM

drukuj