Przewodnicząca OZZPiP: Nie mamy zastępowalności pokoleniowej pielęgniarek

Nie mamy zastępowalności pokoleniowej w grupie zawodowej pielęgniarek. Brakuje osób chętnych do pracy w tym zawodzie i coraz bardziej nagminna staje się sytuacja, gdy jedna pielęgniarka opiekuje się dwudziestoma kilkoma pacjentami zaznaczyła w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Krystyna Ptok, przew. Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Minister zdrowia spotkał się wczoraj z pielęgniarkami. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele resortu, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Poruszono tematy m.in. sytuacji pielęgniarek w służbie zdrowia. Związki domagają się większej liczby pielęgniarek na dyżurach.

To, co jest w większości podmiotów, jest niebezpieczne dla pielęgniarki, jak i pacjenta – wskazywano. Poruszono także temat „zachęt wejścia młodzieży do zawodu” oraz niskich wynagrodzeń.

Poważnym problemem jest brak „zastępowalności pielęgniarek” – oceniła Krystyna Ptok, przew. Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Nie mamy zastępowalności pokoleniowej w zawodzie i ze strony ministra zdrowia (jest) pełne zrozumienie dla bardzo trudnej sytuacji. Bardzo dużo mówi się o lekarzach i rezydentach, a taką grupą zawodową tworzącą największe problemy w ochronie zdrowia są pielęgniarki i położne, których brakuje. Nie mamy młodych osób chętnych do podejmowania pracy w zawodzie, ze względu na coraz gorsze warunki pracy i coraz bardziej nagminne stają się sytuacje, gdy jedna pielęgniarka opiekuje się dwudziestoma kilkoma pacjentami – zwróciła uwagę Krystyna Ptok.

Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało, że dojdzie do kolejnego spotkania. W grudniu zakończył prace zespół ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce.

Opracowany dokument określa kierunki działań, jakie należy podjąć, aby zapewnić pacjentom dostęp do wysokiej jakości opieki pielęgniarskiej.

W strategii zaproponowano m.in.: zwiększenie liczby i poprawę jakości kształcenia studentów pielęgniarstwa, jak też określenie kompetencji pielęgniarek.

Dokument przewiduje też wprowadzenie do systemu opieki pracowników, którzy wspomagaliby pielęgniarki w opiece nad pacjentem.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl