GIF wycofał z obrotu wadliwe partie kwasu foliowego

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu kilku serii kwasu foliowego Acidum Folicum Richter. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Powodem jest informacja o przekroczeniu normy czystości preparatu. To standardowe działanie – uspokaja rzecznik GIF.

20 sierpnia tego roku wpłynął do inspektoratu farmaceutycznego wniosek podmiotu odpowiedzialnego – spółki Gedeon Richter Polska – o wycofanie z obrotu 3 serii tabletek tego produktu.

Jak wyjaśnia Paweł Trzciński, rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, wycofanie z obrotu kilku serii kwasu foliowego to działanie rutynowe.

Podczas badań okazało się, że w tych seriach zmieniony jest pierwotny skład. Jest przyjęte w całym świecie farmaceutycznym, że jakiekolwiek odstępstwa od pierwotnej receptury opisanej w charakterystyce produktu leczniczego wiążą się z wycofaniem tego produktu. W związku z tym, te serie zostały wycofane. Są to działania rutynowe, nie należy się niepokoić tego rodzaju decyzją. Osoby, które przyjmowały ten kwas nie powinny czuć się zaniepokojone – mówi Paweł Trzciński.

Kwas foliowy stosowany jest w profilaktyce i leczeniu chorób wywołanych jego niedoborem, m.in. u osób z chorobą alkoholową, anemią, dializowanych i z przewlekłymi chorobami krwi. Jego stosowanie zalecane jest również kobietom w ciąży.

RIRM

drukuj