fot. pixabay.com

„SZNUR” dla polskich pacjentów. Nazwa nowej ustawy refundacyjnej jak ponura konstatacja sytuacji w służbie zdrowia

Resort zdrowia przygotował nowelę ustawy refundacyjnej. Kontrowersje wzbudziła jej nazwa – w skrócie: SZNUR. Opozycja wskazuje, że w pełni oddaje to stan służby zdrowia za czasów rządów Donalda Tuska.

Wiceminister zdrowia, Marek Kos, przedstawił założenia nowelizacji ustawy refundacyjnej.

– Chcemy przede wszystkim usunąć wadliwe albo nierealizowalne zapisy z poprzedniej ustawy – oznajmił wiceszef resortu.

Ustawa zawiera szereg zmian. Refundacja ma być szybsza. Ma być mniej biurokracji, więcej leków generycznych i tańszych terapii. Pacjenci mają mieć większy udział w decyzjach refundacyjnych.

– W całej ustawie zmian deregulacyjnych, które ułatwią funkcjonowanie na rynku, jest bardzo dużo – około trzydziestu – poinformował Marek Kos.

Szeroka nowelizacja ustawy refundacyjnej w skrócie została nazywana przez resort zdrowia SZNUR. Ta nazwa zwraca uwagę na obecny stan systemu ochrony zdrowia w Polsce – podkreślił poseł Piotr Müller z PiS.

„SZNUR zamiast różdżki: symboliczna pomyłka czy brutalna prawda o systemie? (…) Jeszcze przed wyborami minister Leszczyna zapewniała, że problemy, m.in. w służbie zdrowia, znikną „jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki”. Dziś, zamiast magicznych rozwiązań, pacjenci mierzą się z coraz dłuższymi kolejkami do lekarzy, mamy do czynienia z ogromną dziurą budżetową w NFZ i brakuje środków na nadwykonania. W tej sytuacji Ministerstwo Zdrowia wychodzi z programem, którego skrócona nazwa brzmi »SZNUR«. Ręce nie mają gdzie opadać” – napisał parlamentarzysta na portalu X.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl