fot. flickr.com

Nowe ubezpieczenia uzdrowią służbę zdrowia?

Nie prawdą jest, że wszystkie problemy pacjentów ze służbą zdrowia rozwiążą nowe ubezpieczenia – powiedział dr Maciej Hamankiewicz. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej odniósł się w ten sposób do słów wiceministra  resortu zdrowia.

Sławomir Neumann, stwierdził w jednej z rozgłośni, że dodatkowe ubezpieczenia wzmocnią finanse państwowych, czy samorządowych szpitali, a jednocześnie zmniejszą kolejki. Nowe regulacje – proponowane przez ministerstwo – mogą wejść w życie w 2015 roku. Co więcej wiceminister zdrowia zapewnił, że sytuacja NFZ dotycząca składek zdrowotnych stale się poprawia.

Tymczasem obecnie dziura w budżecie NFZ to kwota blisko 200 mln złotych. Bez jasnych i czytelnych warunków wydatkowania składek zdrowotnych nie będzie poprawy sytuacji pacjentów. To nie prawda, że nowe ubezpieczenia uzdrowią służbę zdrowia, bo same jej reformy są szkodliwe – mówi dr Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

Politycy od wielu lat wmawiają społeczeństwu, że wszystko w ochronie zdrowia można otrzymać za składkę ubezpieczeniową funduszu zdrowia. To czysta hipokryzja. Próby reformowania finansów publicznych w tej sferze są beznadziejne. Widzimy co czyni ustawa refundacyjna. Dzisiaj wiemy, jak wielkim obciążeniem jest możliwość zdobycia środków finansowych na wykupienie leków. Jeżeli tak ma wyglądać reformowanie to nie możemy się na to zgodzić. Chcemy jasnych, czytelnych zasad finansowania ochrony zdrowia – podkreślił dr Maciej Hamankiewicz.

Niezbędna jest reforma systemu finansowania służby zdrowia. Ostatnio jednak nie widać woli rządzących, aby pokazać pacjentom jaka jest prawda i gdzie trafiają ich składki – dodaje dr Maciej Hamankiewicz.

 – Mówimy o dookreśleniu tego, co jest możliwe dla wszystkich w ramach składki ubezpieczenia. Jeśli to będzie czytelne można szukać nowych rozwiązań, chociażby takich jak ubezpieczenia dodatkowe. Nie pozwólmy się oszukiwać. Dzisiaj jesteśmy wprowadzani w błąd twierdzeniem, że obywatele wszystko zatrzymają w tej składce. Tak naprawdę wiemy, że „niby” mamy, a tak naprawdę niczego nie możemy otrzymać – zaznaczył dr Maciej Hamankiewicz.

RIRM

drukuj