P. Szałamacha o decyzji KE ws. podatku handlowego: to sukces lobbystów

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie polskiego podatku od handlu detalicznego jest sukcesem lobbystów – ocenił minister Paweł Szałamacha. Szef resortu finansów zaznaczył, że KE wsparła ponadnarodowe korporacje, które nie płacą w Polsce podatków.

Komisja Europejska wszczęła wczoraj postępowanie w sprawie polskiego podatku od handlu detalicznego i wezwała Polskę do zawieszenia jego stosowania.

Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną.

Minister Paweł Szałamacha zaznaczył dziś na konferencji prasowej, że ta decyzja jest czysto polityczna.

– Przede wszystkim ta decyzja jest po prostu sukcesem lobbystów. Jest działaniem na korzyść korporacji ponadnarodowych z pokrzywdzeniem przedsiębiorców. Jest trudna do zaakceptowania, jest niejasna. Osoby, które wydały tę decyzję, podważają szereg wartości, bliskich wielu krajom europejskim, bliskim Polsce. Ta decyzja jest w naszym przekonaniu arbitralna, jest czysto polityczna – powiedział Paweł Szałamacha.

Minister zaznaczył jednocześnie, że resort finansów zawiesi pobór podatku od handlu detalicznego w obecnej formie.

Ministerstwo przedstawi też projekt ustawy o podatku od handlu wielkopowierzchniowego według innej formuły oraz skoryguje projekt budżetu na przyszły rok.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl