M. Morawiecki: Polska za podpisaniem TTIP

Polska popiera Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji – powiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

W trakcie spotkania w Amerykańskiej Izbie Handlowej wicepremier oświadczył, że nasz kraj popiera stanowisko USA i jest za mocniejszą wersją TTIP w negocjacjach w tej sprawie.

Porozumienie handlowe, którego głównym celem jest utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy USA i Unią Europejską, jest negocjowane od 2013 roku.

Ekonomista, europoseł PiS- u Zbigniew Kuźmiuk, zwraca uwagę, że z polskiej perspektywy ważną częścią tej umowy są sprawy energetyczne.

– W negocjacjach polski rząd zawsze upominał się o to, żeby Amerykanie w tej umowie zostali zobowiązani do udostępnienia Europie swoich tanich nośników energii, w szczególności ropy i gazu łupkowego. One są rzeczywiście niezwykle tanie. Ta sprawa jest w tej chwili może mniej wyrazista, gdyż generalnie doszło do spadku cen ropy, a w konsekwencji także i gazu. Nie ulega jednak wątpliwości, że w długim okresie dostęp do tych tanich nośników energii jest potrzebny Europie jak powietrze – podkreślił europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Wiele środowisk zwraca uwagę na kontrowersje dotyczące TTIP. Zwracają one uwagę, że jest ona korzystna jedynie dla wielkich korporacji i uderza w mniejszy przemysł. W krajach Unii zebrano ponad 3 mln podpisów pod apelem o zaprzestanie negocjacji.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl