„Solidarność” złożyła wniosek o zakazie handlu w niedzielę

Do marszałka Sejmu trafił dziś wniosek „Solidarności” o rejestrację inicjatywy ustawodawczej wprowadzającej zakaz handlu w niedzielę – dowiedziała się RIRM.

Pod koniec kwietnia został zawiązany komitet, który będzie zbierał podpisy.

Zakaz handlu ma dotyczyć dużych i małych sklepów. Te ostatnie będą otwarte pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel.

Handlować będą mogły też stacje paliw, ale pod warunkiem, że ich powierzchnia nie przekracza 150 metrów kwadratowych – mówi Alfred Bujara Przewodniczący Krajowego sekretariatu banków handlu i ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

– Dzisiaj złożyliśmy projekt ustawy i wniosek o rejestrację komitetu inicjatywy obywatelskiej ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, wraz z uzasadnieniem. W tej chwili czekamy na rejestrację komitetu i później, przez trzy miesiące, będziemy zbierać podpisy. Polscy pracodawcy nas wspierają. Jest ich bardzo wielu w komitecie inicjatywy ustawodawczej. Komitet liczy 61 osób. Myślę, że to wsparcie będzie cały czas nie tylko od polskich pracodawców, ale przede wszystkim od Polaków. Bo pracownicy w tej chwili bardzo oczekują tej ustawy – mówi Alfred Bujara.

Komitet inicjatywy ustawodawczej musi zebrać co najmniej 100 tys. podpisów. Jego inicjatorzy liczą, że uda się to jeszcze przed wakacjami.

Inicjatywa ustawodawcza dot. zakazu handlu w niedzielę trafiła już raz do Sejmu – w 2014 roku. Poparło ją wtedy 115 tys. Polaków. Ustawę odrzuciła koalicja PO-PSL.

RIRM

drukuj