fot. twitter.com/MF_GOV_PL

P. Patkowski: Jesteśmy państwem, w którym nie opłaca się tworzyć karuzel VAT-owskich

Dziś jesteśmy państwem, w którym nie opłaca się tworzyć karuzel VAT-owskich, a przestępcom VAT-owskim dopuszczać do takiej sytuacji – powiedział Piotr Patkowski, wiceminister finansów. Jak dodał, dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego rząd stać m.in. na 500 Plus, 13. i 14. emeryturę.

„Skuteczność pobierania dochodów podatkowych świadczy o sile każdego, demokratycznego państwa. Nie możemy pozwolić sobie na narrację, w której zarzuca się rządowi i państwu nieskuteczność w obszarze tych działań” – powiedział Piotr Patkowski na briefingu prasowym online nt. luki VAT.

Jak tłumaczył wiceminister, najbardziej poszkodowanymi osobami przez przestępstwa VAT-owskie są legalnie i uczciwie odprowadzający podatki przedsiębiorcy, „którzy na skutek takich działań podlegają nieuczciwej konkurencji”.

„Dziś jesteśmy państwem, w którym nie opłaca się tworzyć karuzel VAT-owskich, w którym nie opłaca się przestępcom VAT-owskim dopuszczać do takiej sytuacji” – powiedział.

Jak wskazywał Piotr Patkowski, to dzięki uszczelnieniu systemu podatkowemu, udało się na tyle zwiększyć dochody podatkowe budżetowe, „dzięki czemu rząd dzisiaj stać na programy oczekiwane przez wszystkich Polaków, jak 500 Plus, 13. emerytura, 14. Emerytura”.

Dodał, że to nie są pieniądze pochodzące „tylko i wyłącznie z deficytu i powiększenia zadłużenia państwa”, ale uzyskane „w wyniku skutecznej polityki podatkowej Prawa i Sprawiedliwości”.

„Dzięki temu dzisiaj możemy obniżać podatki Polaków, wdrażać oczekiwane programy społeczne, bo udało nam się doszczelnić system podatkowy na tyle, że nieuczciwi przedsiębiorcy albo zaczęli płacić podatki, albo przestali dokonywać fraudów VAT-owskich. To jest miara sukcesu zwalczania luki VAT” – podkreślił wiceminister.

PAP

drukuj