fot. Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

P. Jaki: krzyk, buczenie i wyjście z sali pokazują kulturę sędziów

Krzyk, buczenie i wyjście z sali pokazują kulturę sędziów – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Skomentował w ten sposób zakłócanie wystąpień przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i Kancelarii Prezydenta przez uczestników Kongresu Prawników Polskich w Katowicach.

Patryk Jaki napisał na swoim koncie w portalu Twitter:

„Wycie jak na stadionie i odwracanie się plecami <<elit prawniczych>> zostanie symbolem tego <<kongresu>>. Tak traktują codziennie też ludzi…”.

W innym wpisie stwierdził:

„krzyk, buczenie i wyjście z sali pokazują kulturę sędziów. Tak jak dziś potraktowali ludzi, z którymi się nie zgadzają – traktują obywateli”.

Sędziowie, adwokaci i radcowie prawni z całego kraju spotykają się dziś w Katowicach na Kongresie Prawników Polskich, by dyskutować o reformie wymiaru sprawiedliwości i stanie praworządności w Polsce. Organizatorami Kongresu są Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Radców Prawnych.

List do uczestników kongresu wystosował prezydent Andrzej Duda. [czytaj więcej]

Gdy minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera odczytywał fragment listu, mówiący o tym, że z gwarancją niezawisłości sędziowskiej ściśle łączy się nakaz apolityczności, część uczestników kongresu przerywała mu bucząc i skandując „Konstytucja!”. Część zgromadzonych unosiła wtedy w górę książeczki z tekstem ustawy zasadniczej.

Z kolei gdy przemawiał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który powiedział m.in., że środowisko sędziów nie oczyściło się samo i potrzebne są zmiany – większość sędziów opuściła salę.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj