fot. PAP/Grzegorz Momot

P. Jaki domaga się debaty na posiedzeniu PE ws. masakry chrześcijan w Etiopii

Europoseł Patryk Jaki chce, by Parlament Europejski zajął się sprawą masakry chrześcijan w Etiopii. We wniosku polityk wzywa do wszelkich możliwych sankcji wobec sprawców mordu, którego dokonano na co najmniej 750 niewinnych osobach.

Świat nie może biernie na to patrzeć. Zrobię wszystko, by nagłośnić to, co się stało – zapowiedział europoseł Patryk Jaki, który chce, aby na najbliższym posiedzeniu PE odbyła się debata.

– Złożyłem wniosek, aby PE natychmiast zajął się sprawą masowego morderstwa chrześcijan w Etiopii i wezwałem do złożenia wszelkich możliwych sankcji wobec reżimu odpowiedzialnego za masakrę. Wolny świat nie może patrzeć na to, że po raz kolejny chrześcijanie są prześladowani, jednak wiele osób zamyka tutaj oczy. Naszym zadaniem jest, aby przypominać o tym i walczyć, by takie sytuacje się nie powtarzały – zaznaczył Patryk Jaki.

Polityk podkreślił, że nie jest oczywiste, czy Parlament Europejski będzie chciał zająć się sprawą, tym bardziej, że konflikt w Etiopii trwa już dłuższy czas.

– W normalnych warunkach powinno to być oczywiste, ale takie nie jest. Będę robił wszystko, aby odbyła się debata i by nagłośnić sprawę, którą wiele osób chciałoby usłyszeć – wskazał europoseł.  

Szczątkowe informacje o masakrze chrześcijan pojawiły się w ub. tygodniu. Do mordu doszło przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w regionie Tigraj.  Pond tysiąc chrześcijan ukryło się w świątyni, a co najmniej 750 osób zostało wyprowadzanych na zewnątrz i rozstrzelanych.

Według mediów, atak przeprowadziły etiopskie wojska rządowe i amharska milicja. Ze względu na konflikt, który ogarnął kraj, komunikacja z regionem Tigraj jest bardzo utrudniona i niewiele informacji o masakrze przedostało się do zachodnich mediów.

RIRM

drukuj