fot. PAP/Rafał Guz

P. Jabłoński: Priorytetem zawsze musi być polskie bezpieczeństwo

Polska nie może ponosić ryzyka jako jedyny kraj NATO – tymi słowami wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński, uzasadnił decyzję rządu i prezydenta w sprawie samolotów dla Ukrainy.

Polska chce, by w sprawie przekazaniu samolotów Ukrainie, nie było w NATO tych, którzy bardziej ryzykują i tych, którzy ryzykują mniej. Zasadę proporcji, decyzję rządu i prezydenta w sprawie Migów, uzasadnił wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński.

– Jesteśmy gotowi do bardzo różnych form działania, ale priorytetem zawsze musi być polskie bezpieczeństwo. Nie może być tak, że Polska ma jako jedyny kraj NATO ponosić ryzyko, a pozostałe kraje nie miałyby tego w żaden sposób współdzielić. Stąd właśnie takie stanowisko. Będziemy rozmawiali z naszymi sojusznikami, żeby jak najsprawniej tę sprawę kontynuować – powiedział wiceminister.

Wiceszef MSZ ujawnił, że w jego przekonaniu dyskusja na temat MIG-ów nie powinna toczyć się publicznie. Z drugiej strony – wskazał – że to Polska została wywołana do tablicy. O zielonym świetle na przekazanie samolotów mówili Amerykanie i Brytyjczycy.

– To nie jest tak, że Polska chce samodzielnie podejmować decyzje, które mogą wpływać na bezpieczeństwo NATO. Tak samo inni członkowie nie powinni samodzielnie podejmować decyzji, które mogą w nieproporcjonalny sposób wpłynąć na bezpieczeństwo Polski – podkreślił Paweł Jabłoński.

Problemów nie rozwiąże przekazanie innych samolotów. Piloci na Ukrainie nie będą umieć na nich latać. Obok Polski – sprawne Migi-29 – mają jeszcze Słowacy i Bułgarzy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl