fot. PAP/Radek Pietruszka

P. Jabłoński o złożonym zawiadomieniu do prokuratury ws. popełnienia przestępstwa przez D. Jońskiego: Przekazał opinii publicznej informacje o tym, co znajduje się w aktach postępowań objętych tajemnicą śledztwa

Nie można ujawniać takich informacji bez zezwolenia prokuratora. (…) W związku z tym uznałem, że jest konieczne, żeby zawiadomić prokuraturę o naruszeniu tajemnicy, i żeby prokuratura wystąpiła o uchylenie panu Dariuszowi Jońskiemu immunitetu i mogła przedstawić mu zarzuty – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Do prokuratury zostało złożone zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przez Dariusza Jońskiego przestępstwa. Mowa o sytuacji, w której przewodniczący komisji ds. wyborów kopertowych dopuścił się wyjawienia kwestii objętych tajemnicą. [czytaj więcej]

– Dariusz Joński, który jest przewodniczącym komisji śledczej, potraktował komisję i dokumenty, które do niej wpływają, jak swoją prywatną własność, jako swój prywatny folwark. Przekazał opinii publicznej informacje o tym, co znajduje się w aktach postępowań objętych wciąż tajemnicą śledztwa. Opowiadał o tym w mediach. Wykorzystywał to do tego, żeby się trochę w tych mediach polansować – zaznaczył poseł Paweł Jabłoński.

Jak wskazał poseł Prawa i Sprawiedliwości, ujawienie takich informacji jest zakazane w kontekście karnym.

– Nie można ujawniać takich informacji bez zezwolenia prokuratora. (…) W związku z tym uznałem, że jest konieczne, żeby zawiadomić prokuraturę o naruszeniu tej tajemnicy, i żeby prokuratura wystąpiła o uchylenie panu Jońskiemu immunitetu i mogła przedstawić mu zarzuty – wskazał gość audycji „Aktualności dnia”.

Rozmówca Radia Maryja dodał jednak, że dzisiaj prokuratura stopniowo przejmowana jest przez uzurpatorów ministra Adama Bodnara i jest niestety teraz bardzo mocno zależna politycznie od Platformy Obywatelskiej.

– Należy zakładać, że oni prawdopodobnie nie będą chcieli tej sprawy prowadzić, ale to nie ma znaczenia, dlatego, że prędzej czy później ta sprawa będzie musiała być również wyjaśniona. Nawet jeśli pan Dariusz Joński dzisiaj nie poniesie za to odpowiedzialności, to myślę, że przyjdzie taki czas, że jakiś prokurator w tej sprawie postawi mu zarzuty. To, co on zrobił, jest w zasadzie oczywiste. Na szczęście nie posunął się do tego, żeby cytować wprost zeznania z akt objętych tajemnicą, ale i tak bardzo dużo powiedział. Nie można mówić nawet, kto był przesłuchiwany i kiedy, a już odnosić się, kto tam był bardziej, a kto mniej rozmowny. To jest przekroczenie pewnych granic, a to właśnie zrobił pan Joński – podkreślił poseł Paweł Jabłoński.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości wskazał również, że komisja ma ekspertów prawnych, stałych doradców, którzy takiej informacji na bieżąco udzielają. Dodał również, że przewodniczący komisji Dariusz Joński przyznał na posiedzeniu komisji 26 stycznia, że akcje są objęte tajemnicą śledztwa i nie można ich publicznie wykorzystywać.

– To jest też kolejny przejaw tego, jak ta komisja wygląda (…). Komisja od samego początku stara się ukryć jedną stronę tej sprawy. My jako członkowie Prawa i Sprawiedliwości powiedzieliśmy od razu, że nie mamy nic do ukrycia. (…) O ile świadkowie z Prawa i Sprawiedliwości są wzywani, a dzisiaj nawet wezwany był Paweł Kukiz tylko dlatego, że napisał jakiś jeden wpis na Facebooku, to cały czas Platforma nie chce wezwać pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, pana Rafała Trzaskowskiego, pana Borysa Budki i osób, które były absolutnie kluczowe po stronie Platformy w podejmowaniu decyzji, żeby blokować – zaznaczył gość Radia Maryja.

Całość audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl