fot. PAP/Tytus Żmijewski

Otwarto drogę do kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Doszło do niewytłumaczalnego i zadziwiającego uzdrowienia – taki komunikat napłynął z Francji, gdzie pozytywnie zakończono procedurę badania cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. To decydujący etap na drodze do kanonizacji męczennika.

Do cudownego uzdrowienia doszło w 2012 roku w jednej z francuskich miejscowości. 56-letni wówczas Francois Andela chorował na rzadki rodzaj białaczki. Nie mógł samodzielnie chodzić i nie przyjmował pokarmów. Gdy wezwany do niego ksiądz udzielił sakramentów, zmówił modlitwę do Boga prosząc o wstawiennictwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego grób wizytował w trakcie pobytu w Polsce. Tuż po modlitwie chory wstał z łóżka całkowicie uzdrowiony.

– Kapłan, który był kapelanem szpitala we Francji, który poznał życie bł. ks. Jerzego zauważył, że dzień urodzenia jest również jego osobistym dniem urodzenia, czuł się więc związany z ks. Jerzym. Czuł, że ta postać ma związek z jego osobą – tłumaczy dr Leszek Jażdżewski z Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest symbolem walki o wolność. 19 października 1984 r. w Górsku nieopodal Torunia został uprowadzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Był torturowany, a następnie obciążony kamieniami został wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Jego ciało wyłowiono 30 października 1984 r.

Pogrzeb księdza odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie – zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany w czerwcu 2010 r.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj