fot. wikipedia

Węgry: wystawa o bł. ks. Jerzym Popiełuszce w Kiscelli Muzeum

Wystawa „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Kapłan i męczennik” została otwarta we wtorek w Kiscelli Muzeum w Budapeszcie przez burmistrza węgierskiej stolicy Istvana Tarlosa oraz ambasadora Jerzego Snopka.

Wystawa, przygotowana przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność”, opowiada o działalności ks. Popiełuszki, jego śmierci i pamięci o nim.

Zaprezentowano na niej zdjęcia pochodzące m.in. z Archiwum Historycznego NSZZ „Solidarność”, kolekcji ks. prałata Henryka Jankowskiego i od autorów. Widać na nich m.in. tłumy na Mszach św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki, zmasakrowaną twarz ks. Popiełuszki, papieża Jana Pawła II modlącego się w 1987 r. przy jego grobie oraz Mszę św. beatyfikacyjną z 2010 r.

Zdjęciom towarzyszą cytaty z kazań ks. Popiełuszki i jego zapisków. Jest także cytat ze św. Jana Pawła II: „Aby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z krzyża Zmartwychwstanie”. Pod wszystkimi planszami treść umieszczonych na nich napisów podano w języku węgierskim i angielskim.

Przypominając postać ks. Popiełuszki, Tarlos powiedział, że sam urodził się w tym samym roku, co on i był w kościele św. Stanisława Kostki.

„Już wiele lat temu zdecydowałem, że trzeba sprowadzić do Budapesztu widoczną, odczuwalną pamiątkę po nim. Cieszę się, że to się teraz udało” – oznajmił.

Przypomniał, że w zeszłym roku na wyspie Csepel w Budapeszcie odsłonięty został pomnik poświęcony ks. Popiełuszce. W Csepelu, tradycyjnej dzielnicy robotniczej, ks. Popiełuszko ma też swoją ulicę. Poświęcono mu tam również dzwonnicę.

Jesienią 2016 roku powstał w innej dzielnicy Budapesztu, Obuda-Bekasmegyer, skwer błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Umieszczono tam pomnik w formie kamieni tworzących różaniec; na nich wyryte zostały cytaty z wystąpień ks. Popiełuszki.

Ambasador przypomniał, że otwarcie wystawy odbyło się dokładnie w 34. rocznicę znalezienia ciała zamordowanego ks. Popiełuszki. Porównał też jego postać do wielkiego węgierskiego poety Sandora Petoefiego, który tak samo urodził się w ubogiej rodzinie, by w pewnym momencie życia stać się postacią symboliczną dla swego narodu.

W uroczystości otwarcia wystawy uczestniczyła też dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska oraz przedstawiciele organizacji polonijnych, w tym przewodnicząca Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha Monika Molnar i prezes Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema Korinna Wesolowski.

Wystawa będzie czynna w Kiscelli Muzeum do 25 listopada. Potem zostanie przeniesiona na drugą stronę Dunaju, do Pestu, do Biblioteki im. Ervina Szabo.

PAP/RIRM

drukuj