fot. PAP/Łukasz Gągulski

Otwarcie wystawy stałej w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

W Oświęcimiu oficjalnie zapoczątkowano działalność Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. W uroczystym otwarciu wystawy stałej uczestniczył w poniedziałek m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

 

Ekspozycja, która jest oddolną inicjatywą mieszkańców i lokalnych władz upamiętnia m.in. niosących pomoc więźniom Auschwitz. W powstanie placówki zaangażowana była również była premier Beata Szydło, pochodząca z ziemi oświęcimskiej.

To instytucja pamięci, która ma charakter tożsamościowo-wspólnotowy – powiedział minister kultury, Piotr Gliński.

 

– To jest kolejna instytucja pamięci, którą oddajemy społeczeństwu i która zaprzecza białym plamom, odzyskuje pamięć. Przez wszystkie lata wiele tych instytucji, które były i są Polsce potrzebne, właśnie dlatego, że budują naszą tożsamość i siłę naszej wspólnoty, nie były tworzone i nie były budowane. Cieszmy się. Dla mnie jest to powód do satysfakcji, że takie miejsca w tej chwili powstają. To jest kolejna instytucja, która odzyskuje pamięć – powiedział minister.

Muzeum Pamięci powstało w zaadaptowanym dla jego potrzeb budynku zwanym Lagerhaus, który jest położony około 200 metrów od byłego niemieckiego obozu Auschwitz.

Placówka przybliży życie mieszkańców w czasach międzywojennych i podczas niemieckiej okupacji. Ukaże pomoc, jaką więźniom Auschwitz udzielała okoliczna ludność polska. Zobaczyć będzie można wiele pamiątek, a za pomocą multimediów usłyszeć relacje świadków. Muzeum będzie można zwiedzać już w maju.

RIRM

drukuj