Oszczędności w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje oszczędności. Zapewnia jednak, że nie zrezygnuje m.in. z zakupu nowego samolotu szkolnego, śmigłowców, czy też systemów przeciwlotniczych.

Pewna ma być także realizacja pierwszego etapu modernizacji Marynarki Wojennej, czy też kontynuacja modernizacji Wojsk Lądowych – o czym mówił Waldemar Skrzypczak, wiceminister resortu obrony narodowej.

O możliwości zmniejszenia wydatków na zbrojeniówkę informował w tym tygodniu premier Donald Tusk.

Tymczasem na lata 2013-16 zaplanowano wydatki obronne na poziomie 135,5 mld zł., w tym na modernizację techniczną niecałe 38 mld zł. Z kolei w latach 2017-22 wydatki na modernizację mają wynieść ponad 102 mld zł.

Konsekwencje zapowiedzi MON mogą być bardzo niebezpieczne – alarmuje Stanisław Głowacki, przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”.

To nie jest tylko kwestia technicznej modernizacji sił zbrojnych i całego  programu, który może się załamać. To jest też kwestia tego, że cały wysiłek, który włożyliśmy w polski holding zbrojeniowy pójdzie na marne. Znowu okaże się, że wszystkie plany, strategie – to wszystko weźmie w łeb, ponieważ nie będzie pieniędzy. Jeżeli chodzi o kwestie związane z  bezpieczeństwem państwa, Polska różni się od innych krajów tym, że tam widoczna jest konsekwencja i stabilizacja. U nas poddawane jest to ciągłym rewolucjom. Nieudolność działań rządowych odbija się bezpośrednio na nas – zaznaczył Stanisław Głowacki.

Przewodniczący podkreślił, że ograniczenia wydatków w zbrojeniówce możemy się spodziewać w przyszłym roku; w roku 2009 sięgały one 2 mld zł.

 – Mogę się spodziewać, że te decyzje – jeżeli nastąpią – odbiją się na nas w roku 2014. Jestem pełen trwogi. Patrzę na to wszystko co się dzieję i myślę: jak długo jeszcze ten rząd będzie nas wszystkich męczył? Trudno mi w tej chwili powiedzieć jakich to może sięgać kwot, ale opierając się na dotychczasowych doświadczeniach – to co było w roku 2009 – redukcje sięgały kwoty około 0,2 mld zł. Cała wartość sprzedaży naszego holdingu na 2013 r. to kwota 2,5 mld zł – zaznaczył Stanisław Głowacki.

 

RIRM

drukuj