fot. pixabay.com

Ostrzeżenie przed rosyjskim wywiadem

Polskie służby przygotowały specjalne zalecenia dla Polaków podróżujących służbowo do Rosji. Rekomendują ostrożność i nieprzekazywanie danych.

Po tym jak Polskie służby ograniczyły możliwości operacyjne rosyjskiego wywiadu na terenie Polski –  Rosja szuka nowych sposobów, aby pozyskać dane wywiadowcze.

– Rosja szuka możliwości działań przeciwko Polsce – podkreślił Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Rosyjscy funkcjonariusze zbierają materiały od osób przekraczających granice w celach zawodowych. Pozyskiwane są wrażliwe dane: fotografowane są karty bankomatowe, dokumenty. Funkcjonariusze zbierają dane z telefonów czy innych nośników. W bardzo agresywny sposób FSB zbiera informacje o kontaktach i znajomościach. Rosjan interesują szczególnie znajomości w służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, czyli wojsku i policji. Polacy są też wypytywani o ruchy wojsk na terenie naszej ojczyzny.

– Te wszystkie działania to nie tylko sposób prowadzenia działań wywiadowczych czy rozpoznawczych. Materiały te mogą być wykorzystywane w celach propagandowych – mówił Stanisław Żaryn.

Polskie służby podkreślają, że jest to także próba eskalowania napięcia na granicy polsko-rosyjskiej. Dlatego polskie władze przygotowały specjalne rekomendacje.

– To zachowanie szczególnej ostrożności w Rosji, unikanie pretekstów, które mogą prowadzić do działań ofensywnych przeciw Polsce. Musimy mieć świadomość, że przekazywanie jakichkolwiek informacji o ruchach wojsk może być niebezpieczne dla państwa – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Nasze władze apelują także, żeby po powrocie do kraju przekazać polskim służbom wszystkie informacje związane z kontaktami ze służbami rosyjskimi. Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej wraz z Agencją Wywiadu przygotował także specjalny informator o zagrożeniach ze strony rosyjskich służb. Znajdują się tam informacje, jak sobie radzić w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl