Powódź na południu Syberii – 6 osób zginęło

Sześć osób straciło życie wskutek katastrofalnej powodzi, która nawiedziła Republikę Ałtaju i Kraj Ałtajski, dwa regiony na południu Syberii. Woda zalała prawie 40 miejscowości.

Takiej klęski żywiołowej w tej części Rosji nie było od ponad 50 lat. Powódź jest skutkiem ulewnych deszczów, które spowodowały wyjście z brzegów tamtejszych rzek – Bija, Katuń, Anuj, Czarysz i Majma. W Republice Ałtaju woda wdarła się do 10 miejscowości, a w Kraju Ałtajskim – do 29. Zalanych zostało około 4 tys. domów.

Żywioł zniszczył 12 mostów i ponad 200 km dróg. W obu regionach wprowadzono stan wyjątkowy. Ewakuowano ponad 13 tys. mieszkańców, w tym 3 tys. dzieci. W najtrudniejszej sytuacji znalazł się Bijsk. Pod wodą jest tam już ponad 1400 domów. W strefie bezpośredniego zagrożenia wciąż przebywa 3,5 tys. mieszkańców.

Służbom ratowniczym brakuje łodzi do ewakuacji powodzian. Liczący około 250 tys. mieszkańców Bijsk, to duży ośrodek przemysłowy. Jest położony w dorzeczu rzek Bija i Katuń, które w pobliżu miasta łączą się w potężny Ob. Po 1939 roku do Bijska trafiły tysiące Polaków przymusowo wywiezionych z Kresów Wschodnich.

W Bijsku i okolicach mieszka kilkuset potomków polskich zesłańców. Gwałtownie podnosi się też poziom wody w Obie. Zagrożona jest stolica Kraju Ałtajskiego – Barnauł. Poziom wody w rzece osiągnął tam już 4,58 metra przy stanie alarmowym wynoszącym 5,2 metra. Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych ostrzega, że powódź grozi też Krajowi Krasnojarskiemu i obwodowi kemerowskiemu.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl