fot. PAP/EPA

Ostrzał Zaporoża

Rosja w Zaporożu po raz kolejny pokazała do czego jest zdolna. Prezydent Ukrainy zapowiedział odpowiedź na każde rosyjskie uderzenie w ukraińskie miasta. 

Akcja poszukiwawczo – ratunkowa w Zaporożu została zakończona. Miasto liczy straty.

– W bloku mieszkalnym, w który bezpośrednio trafił rosyjski pocisk, a także w sąsiednim budynku, zniszczono lub uszkodzono łącznie 34 lokale. W pozostałych mieszkaniach, znajdujących się w 12 innych budynkach, stwierdzono głównie uszkodzenia okien i balkonów powstałe na skutek fali uderzeniowej – wskazał Anatolij Kurtiew, sekretarz rady miejskiej Zaporoża.

Łącznie rosyjskie wyrzutnie uszkodziły ponad 300 mieszkań. Ludzie byli przerażeni.

– Dym, gruz, ludzie krzyczeli. Potem przybyli strażacy i ratownicy – mówił mieszkaniec Ukrainy.

Inne regiony Rosja atakowała dronami. Jeden z nich uderzył w akademik. Co najmniej sześć osób zginęło. Kilkanaście jest rannych. Niektóre z ciężkimi oparzeniami trafiły do szpitala.

– Kiedy fala wybuchowa uderzyła i sufit zaczął się rozpadać, wszyscy byliśmy razem w tym momencie. Było dużo dymu, a nasze ubrania zapaliły się – zaznaczył mieszkaniec Ukrainy.

Linię frontu odwiedził prezydent Wołodymyr Zełenski, który podkreślił, że Rosyjskie ataki nie zostaną bez odpowiedzi.

– Wszystkie rosyjskie ataki otrzymają reakcję wojskową, polityczną i prawną – powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Do ataku na Zaporoże w swoich mediach społecznościach odniósł się również, doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak.

– Rosyjski świat przybył zabijać – zwykła bezczelność. Dopóki nie zostanie wyrzucony z Ukrainy do Hagi, innych trybunałów, bez „negocjacji” – wskazał Mychajło Podolak.

Po trzech dniach dobiegła końca wizyta przywódcy Chin w Moskwie. Wizyta, która – jak ocenił zastępca szefa biura kancelarii prezydenta Ukrainy – pozostawiła rosyjskiemu agresorowi wielki niedosyt.

– Sądzę, że Putin wiązał z tą wizytą znacznie większe nadzieje. (…) Ze strony chińskiego przywódcy nie było deklaracji o żadnym sojuszu czy partnerstwie wojskowym, żadnych nowych kontraktach na dostawy uzbrojenia ani żadnym zdecydowanym poparciu udzielonym Rosji. Kreml, który nie osiąga sukcesów w wojnie z Ukrainą, próbował zwyciężyć na froncie dyplomatycznym, ale to mu się nie udało – podkreślił Ihor Żowkwa, zastępca szefa biura kancelarii prezydenta Ukrainy.

Tymczasem do grona unijnego porozumienia o wspólnym zakupie amunicji dla Ukrainy dołączyła Hiszpania. To dziewiętnasty kraj, który włączył się w tę inicjatywę.

– Niezwłocznie po zakończeniu obowiązkowych procedur administracyjnych minister obrony narodowej podpisał w środę umowę o wspólnym zakupie amunicji na terenie Unii Europejskiej – wskazano w oświadczeniu ministerstwa obrony Hiszpanii.

Kanada z kolei przedłużyła program wydawania Ukraińcom wiz, które przez trzy lata umożliwiają im legalny pobyt w kraju i uzyskanie pozwolenia na pracę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl