fot. PAP/EPA

Prezydent Ukrainy odwołał dowódcę Gwardii Narodowej Mykołę Bałana

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał w czwartek z zajmowanego stanowiska dowódcę Gwardii Narodowej Mykołę Bałana i powierzył obowiązki komendanta jego zastępcy. Bałan złożył rezygnację w czwartek rano po strzelaninie z udziałem żołnierza tej formacji.

Do strzelaniny doszło podczas wydawania broni funkcjonariuszom na terenie zakładów rakietowych „Jużmasz” w mieście Dniepr. Z nieznanych przyczyn jeden z żołnierzy zaczął strzelać z kałasznikowa, zabijając czterech żołnierzy Gwardii Narodowej i raniąc kolejnych pięciu.

Na czele Gwardii Narodowej zgodnie z oddzielnym dekretem prezydenta Zełenskiego stanie generał broni Jurij Lebid’, który w 2019 r. był mianowany przez prezydenta Zełenskiego na stanowisko zastępcy szefa Gwardii Narodowej.

Wołodymyr Zełenski wyraził zaniepokojenie wydarzeniami w Dnieprze i obiecał, że opinia publiczna zostanie szczegółowo poinformowana o wynikach śledztwa, jakie wszczęto przeciwko dowództwu Gwardii Narodowej w związku z niedopełnieniem obowiązków. Wyraził też nadzieję, że z tragedii zostaną wyciągnięte wnioski na przyszłość, w tym – najbliższą.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl